Fizetnünk kell a kairói reptéren
A közeljövőben hatályba lépő szabály egyike azoknak a megszorító intézkedéseknek, amelyekkel Egyiptom költségvetési hiányát próbálják rövid távon orvosolni. Az említett forrás szerint a polgári repülésügyi minisztérium által megszabott kilépési díj azokat a szolgáltatásokat fedezi, amelyeket a fővárosi repülőtér a külföldi utazóknak nyújt.
Az új rendelet heves reakciókat váltott ki a turizmusban dolgozó egyiptomiak körében. Ádel Abder-Rázek, az egyiptomi idegenforgalmi kamarák szövetségének tagja az al-Ahrámnak nyilatkozva kijelentette, hogy a rendelet elfogadhatatlan, és tovább rontja az ország egyébként is gyengélkedő idegenforgalmát. A turizmus szektor, amely Egyiptom bruttó hazai termékének 11 százalékát teszi ki, a 2011-es forradalom kirobbanása óta súlyos problémákkal küszködik. Sokan attól tartanak, hogy a gazdasági nehézségek enyhítését szolgáló rendeletekkel a hatóságok éppen a várt hatás ellenkezőjét érik el.
A szerdán nyilvánosságra hozott határozatot több hasonló újítás előzte meg. Számos történelmi látványosság belépőjét nemrég a duplájára emelték. Május 1-jétől a repülőtereken megvásárolható vízum árát 15-ről 25 dollárra emelték, de ez Hisám Zaazu idegenforgalmi miniszter szerint csupán minimális drágulásnak számít, amely várhatóan nem fogja korlátozni az országba látogatók számát.
A Daily News Egypt napilap értesülései szerint Egyiptom idegenforgalomból származó bevétele a tavalyihoz képest az idén 43 százalékkal csökken, ez késztette az illetékes szaktárcát arra, hogy megemelje a vízumárakat.
A Sínai-félsziget déli partvidékén található népszerű üdülőközpontok átlagos kihasználtsága 40 és 45 százalék között mozog, és a foglalások nem jósolnak javuló tendenciát. Februárban egy dél-koreai turistákat szállító busz ellen elkövetett, négy emberéletet követelő pokolgéptámadás miatt tizenöt európai ország adott ki utazási figyelmeztetést a régióra.
Ugyancsak kérdéses, hogy eléri-e remélt hatását az idegenforgalmi minisztérium által nemrég megszabott 7 dolláros (1500 forintos) "fejlesztési adó", amelyet júniustól minden Alexandriában, Sarm es-Sejkben, Hurghadában, Luxorban, illetve Asszuánban leszálló turistának fizetnie kell. A rendelet hat hónapos átmeneti időszakra szól.
Forrás: MTI