notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

Egyre kevesebb az orvos az állami szférában, a magánszféra viszont virágzik. Mi történik?

hirdetes

Egyre kevesebb az orvos az állami szférában, a magánszféra viszont virágzik. Mi történik?

ZH

Miért csökken az orvosok száma az állami szférában, miközben a magánegészségügy virágzik? Ismerje meg a MediSafe orvosmenedzsment szerepét!

Egyre nagyobb bajban az állami orvoslás

Egyre nagyobb bajban az állami orvoslás


Az elmúlt években Magyarországon egyre súlyosbodó orvoshiány figyelhető meg az állami egészségügyi rendszerben, miközben a magánegészségügyi szektor dinamikusan növekszik. Ez a kettős tendencia számos kérdést vet fel az egészségügyi ellátás jövőjével kapcsolatban.


Az orvoshiány mértéke az állami szférában


A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai szerint 2001-ben 33 ezer orvos dolgozott Magyarországon, míg 2022-re ez a szám 40 ezerre emelkedett. Azonban a nyugdíjkorhatár feletti orvosok száma is jelentősen nőtt: míg 2001-ben 2600-an voltak 65 év felett, addig 2022-re számuk meghaladta a 8500-at. 


Ez azt jelenti, hogy az orvosi kar jelentős része nyugdíjkorú, ami hosszú távon fenntarthatatlan helyzetet eredményezhet.


Az Eurostat adatai alapján 2021-ben Magyarországon 100 ezer lakosra 329,83 orvos jutott, ami az egyik legalacsonyabb arány az Európai Unióban. 


Ez a mutató 2013 és 2021 között nem mutatott jelentős javulást, ami arra utal, hogy az orvoshiány tartós probléma.

hirdetes


A magánegészségügyi szektor növekedése


Ezzel párhuzamosan a magánegészségügyi szektor jelentős növekedést mutat. A magánegészségügyi szolgáltatók bevételei 2023-ban meghaladták a 900 milliárd forintot, ami több mint 40%-os növekedést jelent a 2019-es adatokhoz képest. 


Ez az évi átlagosan 10%-os növekedés azt mutatja, hogy egyre több beteg fordul a magánellátás felé, valószínűleg az állami rendszer hiányosságai miatt.


A magánegészségügyi piac legnagyobb szereplőinek árbevétele 2022-ben több mint 40%-kal emelkedett, ami a szektor dinamikus fejlődését jelzi. 


Ez a tendencia arra utal, hogy a magánszolgáltatók egyre nagyobb szerepet vállalnak az egészségügyi ellátásban.

hirdetes


Az orvosok elvándorlása a magánszektorba


Az állami szférában tapasztalható alacsony bérek és túlterheltség miatt sok orvos dönt úgy, hogy a magánszektorban folytatja pályafutását. Az új egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvény és az azzal járó béremelés ugyan csökkentette a bérszakadékot a két szektor között, de az orvosokért folyó verseny tovább fokozódott. 


Ez a verseny a magánszolgáltatók számára is kihívást jelent, hiszen a magasabb bérek biztosítása érdekében emelniük kell áraikat, ami a szolgáltatások drágulásához vezethet.

A MediSafe orvosmenedzsment segít elindulni


A magánegészségügyi szektor növekedésével párhuzamosan nő az igény a jól képzett orvosokra. A magánegészségügyi állás keresése során a MediSafe orvosmenedzsment szolgáltatása hatékony megoldást kínál. A MediSafe segít az orvosoknak megtalálni a számukra legmegfelelőbb pozíciókat a magánszektorban, miközben támogatást nyújt a karriertervezésben és a szakmai fejlődésben. Ezáltal hozzájárul a magánegészségügyi szektor további fejlődéséhez és az orvosok elégedettségének 
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában