Az egyre rövidülő nappalokra most mutatunk egy őszi receptet, amit imádni fogtok! Pofon egyszerű elkészíteni, tele van vitaminnal és isteni az íze! Sütőtök leves!
Az ősz beálltával előkerülnek a sálak, sapkák, és egyre több forró ital fogy a hűsítő limonádék helyett. Az egyre rövidülő nappalokra most mutatunk egy tökéletes őszi receptet, amit mindenki imádni fog! A hét hozzávalóból elkészített tökleves alapja a sütőtök. Ezek a finomságok tökéletesek a sütésre és a pürésítésre. Az egészben a legjobb, hogy nagyon egyszerű elkészíteni, és nem szükséges hozzá bolti pürét vásárolni.
A tök megsütése az egész folyamat leghosszabb része. Amint ezzel megvagy, a leves egy szempillantás alatt összeáll. A fokhagymás-káposztás feltét elkészítése sem nehéz feladat, ráadásul nem csak tápláló, hanem színes díszként is megállja a helyét. Ezen leves egy másik jó tulajdonsága, hogy bátran lehet kísérletezni vele. A különböző hozzávalókat (beleértve a feltétet is) kedvedre helyettesítheted másokkal.
Hozzávalók
Leves (3-4 fő részére):
2 sütőtök (kb. 2 ¼ bögre (450 g) püréhez)
2 mogyoróhagyma, szeletelve (kb. ¼ bögre vagy 40 g)
3 gerezd fokhagyma, apróra darabolva/darálva (1 ½ evőkanál vagy 9 g)
2 bögre (480 ml) zöldséges alaplé
1 bögre (240 ml) zsírszegény kókusztej (vagy más nem tej-alapú tej, eltérő eredmények céljából)
2 evőkanál (30 ml) juharszirup (vagy agávé nektár, esetleg méz)
¼ teáskanál tengeri só, feketebors, fahéj és szerecsendió
Fokhagymás-káposztás feltét szezámmaggal (nem kötelező):
1 bögre (67 g) feldarabolt fejes káposzta
1 nagy gerezd fokhagyma, apróra darabolva/darálva
2 evőkanál (18 g) szezámmag
1 evőkanál (15 ml) olívaolaj
egy csipetnyi só
Az elkészítés menete
Leves:
Melegítsd előre a sütőt 176°C-ra, és bélelj ki egy tepsit sütőpapírral.
Egy éles késsel vágd le a két sütőtök tetejét, majd vágd őket két félbe. Egy éles kanállal vájd ki a tökök magjait és rostjait.
Kend át a tökök húsát olajjal és helyezd őket héjukkal lefelé a tepsire. Süsd őket 45-50 percig, vagy amíg egy villával könnyedén át nem tudod szúrni a héjukat. Vedd ki őket a sütőből és hagyj nekik 10 perc időt, hogy kissé lehűljenek. Ezt követően hámozd le a héjukat és tedd félre a tököket.
Fogj egy nagy lábast és közepes hőfokon kezdd el melegíteni, miközben beleöntöd az 1 evőkanál olívaolajat, a mogyoróhagymát és a fokhagymát. Pirítsd ezeket 2-3 percig, vagy amíg enyhén barnulni nem kezdenek, és átlátszóvá nem válnak. Ha túl gyorsan pirulnak, akkor vegyél vissza a hőfokból.
Öntsd hozzájuk a többi hozzávalót, beleértve a hámozott tököket is és kezdd el párolni őket.
Öntsd át a leveses állagú keveréket egy turmixba és turmixold pürés állagúvá. Botmixer használata esetén érdemes egy konyharuhával letakarni a tárolót a balesetek elkerülése érdekében. Miután kész, öntsd vissza a pürét a lábasba.
Főzd tovább a pürét közepes-alacsony hőfokon 5-10 percig. Rendszeresen kóstolgasd és szükség szerint adj hozzá további ízesítést.
A püré ezzel el is készült, és magában már fogyasztható is. A feltétet így készítheted el hozzá:
Fogj egy kisebb serpenyőt és közepes hőfokon olaj nélkül piríts meg néhány szezámmagot 2-3 percig – kevergesd őket rendszeresen, míg aranybarna színük nem lesz. Légy óvatos, mert könnyedén odaéghetnek. Miután kész, öntsd át őket egy külön tárolóba és tedd félre azt.
A még forró serpenyőbe öntsd olívaolajat, fokhagymát, amit nagyjából 2 perc alatt barnára süthetsz így. Add hozzá a káposztát és forgasd őket össze, majd szórd meg némi sóval és fedd le hogy párolódhasson. Folytasd a melegítést néhány percig amíg a káposzta össze nem húzódik. Öntsd ki a serpenyőből és tálald feltétként a tökleveshez.
A kész leves tökéletes könnyű ebédként vagy vacsoraként fogyasztható, és számos étel mellé is kiváló – ez már csak ízlés kérdése! A maradékot néhány napig a hűtőben, fagyasztóban pedig legfeljebb egy hónapig tárolhatod.