Most megosztunk veletek néhány tanácsot és javaslatot a kezdéshez. Ez a kis útmutató más fotográfiai területekre is vonatkozik, nemcsak az építészetre. A fényképezési készséget lehet fejleszteni és javítani, különösebb nehézségek nélkül. Gyakorlat teszi a mestert!
Épületfotózás - készíts képet többféle szögből
Ha van egy épület, amit le szeretnél fotózni, sétáld körbe az egészet és próbáld megtalálni a legérdekesebb pontját. Figyeld meg az oldalát, a homlokzatát és a hátulját is. Egy épületnek nincs két egyforma oldala. Próbáld ki az alulról az ég felé történő fényképezést is. A legjobb képet nem biztos, hogy elsőre fel fogod ismerni. Egy nagyvárosban madártávlatból különleges fotókat lehet készíteni, ha van olyan hely, ahol elég magasan vagy, mint például az Eiffel-torony.
Fogd fel a fotózást úgy, mint egy jó élmény és kikapcsolódás, érezd jól magad! A mai fényképezőgépek használata szerencsére nem költséges, hiszen már nem kell filmtekercseket használni, így egy nem jól sikerült fotót könnyedén kitörölhetünk, ha nem tetszik.
Miért készíts épületfotókat?
A fényképek sokféle dologra szolgálhatnak sokféle ember számára. A legfontosabb, hogy elkapj egy szép pillanatot, ami fontos, emlékezetes az életedben. A fényképek, mondhatni, egy vizuális naplóként is funkcionálnak – elmondják az életed és utazásod történetét és emlékeztetnek a legfontosabb pillanatokra. Csak rajtad múlik, mit rögzítesz, mit tartasz fontosnak. Valóban igaz a mondás, hogy néha egy kép többet mond ezer szónál!
A fényviszonyok hatása az épületfotózás során
Egy épület megjelenése folyamatosan változik a fényviszonyok hatására. Gondoljunk csak a napsugarak jelentőségére! A lenyugvó nap drámai hatást kölcsönöz az épületnek, fokozza a természetes építészeti vonalakat és részleteket.
A mesterséges fények teljesen más színben tüntetnek fel egy épületet: sokkal fejedelmibb, lágyabb hatást keltenek. Fotózd le ugyan azt az épületet különböző napszakokban vagy esetleg különböző évszakokban és összpontosíts különböző területekre. Meg fogsz lepődni a drámaian különböző megjelenések láttán!
Készíts közeli képeket is épületfotózás közben
Ne félj a nagyítástól, alaposan vegyél szemügyre minden egyes részletet, hátha olyat tudsz mutatni a világnak, ami mellett ők elmennek. Egy közeli képpel akár elmesélheted egy épület időt álló történetét is – a saját szemszögödből.
Nézd a világot a lencsén keresztül is épületfotózás közben
Sétáld körbe a fotózni kívánt épületet, de úgy, hogy a lencsén keresztül nézed az építményt. Nagyíts rá egyes részletekre és rá fogsz jönni, hogy szabad szemmel az emberek sok részletet figyelmen kívül hagynak. Vizsgáld meg az épület környezetét is: vannak emberek, akik a közelben sétálnak? Mit csinálnak? Kellemesen sétálnak vagy sietnek valahová? A karakterek segíthetnek elmondani a története és jobban látszik majd, milyen is valójában ez a környezet - mert lehet, hogy szép, de ha rohanó emberek veszik körül, inkább csak egy nyüzsgő helyszín, mint pihentető
Fekete-fehér képek az épületfotózásban
A fekete-fehér képek erőteljesek és drámaiak. Sokkal több érzelmet ki tudnak fejezni, mint a színes változatok. A színek nélkülözése csendesebb, nyugodtabb hangulatúvá varázsolja a képet. Egy fekete-fehér kép és egy színes között óriási különbség van, próbáld csak ki Te magad is!