Honnan szerezzek pénzt vállalkozásomhoz, befektetésemhez…? Örök kérdés, amelyre sokáig a hitel volt az egyetlen válasz. Napjainkban azonban rengeteg olyan lehetőség áll előttünk, amelyről – ha valóban talpon szeretnénk maradni – tudnunk KELL!
Az Európai Unióba való belépés adta lehetőségek
A korábbi években a pályázat, mint fogalom, hazánkban egyáltalán nem, vagy csak elméletben jelent meg. Mostanra azonban ez az ágazat, köszönhetően az Európai Unióba történő belépésünknek, egy igen elterjedt területté vált, amelyet ha valóban ki tudunk használni, hatalmas versenyelőnyre tehetünk szert!
De mi is az az Európai Uniós pályázat?
Az Európai Unió a tagországok fejlesztésének céljából bizonyos feltételek mellett erőforrásokat biztosít az igénylők számára saját fejlesztési forrásaiból. Ezekre az erőforrásokra alapvetően az EU gazdasági szereplői pályázhatnak, amely kategóriába Magyarország is beletartozik.
Honnan tudhatom, hogy esélyes vagyok-e egy pályázat megnyerésére?
A pályázati kiírásokban szerencsére igen egyértelműek és bárki számára hozzáférhetőek, így általában nem nehéz megítélni, hogy szervezetünk jogosult-e az adott összegre.
Ezen felül tudnod kell, hogy a pályázatokra magánszemély nem jogosult, csak gazdasági szervezetek, önkormányzatok vagy civil szervezetek. A pályázatok nem fedezik a teljes projektet, ezért általában követelményként valamennyi alaptőke is ki van jelölve – hiszen csak a cél elérésének segítésére jöttek létre, nem teljes átvállaláson alapulnak.
Fontos, hogy a pályázat megírása előtt gondold át alaposan, mely projektre akarsz támogatást nyerni. Ha pontos célokat tűzöl ki, az internet segítségével nem jelenthet akadályt a neked megfelelő pályázat felkutatása! Tartsd szem előtt, hogy a már megkezdett projektre a legtöbb támogatás nem érvényes! Ennek konkrét szabályozását az adott pályázatban minden esetben megtalálod.
Ha úgy gondolom, alkalmas vagyok – hogyan pályázhatok?
Az Európai Uniós pályázatok igen komplexek, így laikusként nem érdemes nekivágni a pályázati anyag összeállításának, hiszen a leadandó dokumentumok és a pályázat lépéseinek szemmel tartásában csúszott hiba akár az esélyek nullázódásával is végződhet.
A pályázatíró segítségének kérése nagyon jó módszer, azonban a pályázatírók nagyon eltérő árakon dolgoznak, ráadásul nagyon nehéz megítélni, hogy ki az, aki igazán jó szakember. Ha nem szeretnéd a véletlenre bízni, kiváló ötlet lehet egy európai uniós pályázatíró tanfolyam elvégzése, hogy ezt a – szervezeted életében egyik legfontosabb feladatot – ne kelljen ismeretlenre bízni. Ne hidd el azokat a rémhíreket, hogy pályázati pénzhez csak az juthat, akinek ismerőse van valami felsőbb szervezetnél! Ezeket a pályázatokat úgy írják ki, hogy a lehető legegyszerűbb legyen pályázni, mindenki maga képes legyen beadni egy pályázatot. Nyilvánvalóan vannak a pályázatírásnak is buktatói, de ezeket könnyű elsajátítani (ezért is van ennyi pályázatíró cég).
Mi az amit érdemes hát megtenned? Menj el, vagy küld el valakit a saját cégedből, aki egy egyszerű tanfolyamon megtanulhatja, hogyan kell Eu-s pályázatokat jól megírni, megnyerni. Innentől fogva nem kell senkinek fizetned azért, hopgy céged pénzhez jusson! Például az EFEB Felnőttoktatási Központ Európai Uniós pályázatíró tanfolyamán olyan tudásra tehetsz szert, amivel a későbbiek során az esetleges változásokkal is fel tudod venni a lépést, így biztos, hogy nem maradsz le egyetlen olyan pályázatról sem, amelyet megnyerhetsz! Tanuld ki te is ezt az egyre növekvő szakmát, és vedd fel a kesztyűt a versenyben! A részletekről IDE kattintva tájékozódhatsz, tedd meg minél előbb, a pályázati szezon hamarosan kezdődik!
Persze ez a lehetőség nem csak akkor lehet érdekes számodra, ha már van olyan szervezet akinek írhatnál pályázatokat. A pályázatíró szakma sikere az előrejelzések alapján rohamosan nőni fog továbbra is, így egy biztos megélhetést adó szakmát sajátíthatsz el!
Mekkora megpályázható összegek szoktak lenni egy-egy pályázaton?
Ez egy nagyon változó dolog, így a kérdést nem lehet egyértelműen megválaszolni. Az igényelhető összeg egyrészt eltér régiónként is, másrészt pályázatonként is más és más lehet.
Milyen típusú pályázatok léteznek?
A pályázatok tematikája nagyon változó, a támogatás formájában azonban két típust különböztetünk meg: a visszatérítendő és a vissza nem térítendő támogatást. A vissza nem térítendő támogatásokat leginkább non-profit szervezetek és nagyobb intézmények, vállalkozások vehetik igénybe, míg a visszatérítendőt kicsit „könnyebben adják”, akár a kkv szektornak is. Ez gyakorlatilag egy olyan hitel, amely kikerüli a banki költségeket – így bár vissza kell fizetni, sokkal jobb konstrukciókkal kaphatják meg a pályázók, mint az általános hiteleket.