Minden padláson, garázsban, melléképületben vagy nyaralóban akadnak régről ránk maradt, szívünknek kedves, de már ütött-kopott fa bútordarabok. Arra nem visz rá a lélek, hogy kidobjuk őket, ezért csak állnak valamelyik sarokban, pókhálósan. Pedig nem reménytelenek: egy kis munkával új életet lehelhetünk beléjük!
Akármilyen bútordarabról legyen is szó – kisasztalról, székről vagy éjjeli szekrényről –, felújításnál az első feladat az állapotfelmérés: lehet, hogy csak egy kis felületkezelésre van szükség, lehet, hogy itt-ott meg kell ragasztani, de az is lehet, hogy valamelyik részét ki kell cserélni. Vagyis a bútorfelújítást mindenképpen a szerkezet rendbehozásával kell kezdeni, mert különben kezdhetjük az egészet elölről, miután az első használatnál darabokra hullik.
Ha a szerkezettel végeztünk, alaposan le kell csiszolni a felületet – méghozzá a legrejtettebb zugokban is. Ha csak néhány ponton is fent marad a régi lakk- vagy festékréteg, biztos meglátszik az új festés alatt, az pedig nem mutat valami jól. Amennyiben a bútort beltéri használatra szánjuk, nem szükséges alapozót használni, elég lekenni egyszerű színes vagy színtelen lazúrral vagy akár zománcfestékkel. A továbbiaknak pedig már tényleg csak a fantáziánk szab határt: a legkülönfélébb dekorációs módszerekkel varázsolhatjuk egyedivé a bútorunkat, legyen az sablonozás, decoupage vagy öntapadós fóliák használata.