A festékszórók használata egyre népszerűbb, előnye és hátránya is van a hagyományosnak mondható ecsettel vagy hengerrel történő festéshez képest. A festékszórót használhatjuk falfestéshez és mázoláshoz egyaránt.
A festékszóró előnyei
Jelentősége nagy felületeknél és nehezen hozzáférhető helyeken van, valamint például olyan drága fabútor mázolásánál, amin tökéletesen egyenletes felületet szeretnénk kapni. Festékszórók használatakor maga a festés gyorsan megy, de az előkészítés hosszabb ideig tarthat, mint hengereléskor. Az ajtófélfákat, ablakkereteket és az ablakpárkányokat teljesen be kell vonnunk fóliával vagy le kell ragasztanunk festőszalaggal. A padló szintén mindenhol fedje takarófólia!
Festékszóró használata nagy felületeken
Azt javaslom, csak valóban nagy felületek esetében vessük be a festékszórót, egy szoba festésénél nem érdemes bevetnünk ezt az eszközt, mert az előkészítés, a gép takarítása és a festék mennyiség szükséglete nem feltétlenül lesz egyenesen arányos a munkálatokkal.
Festékszóró pisztoly
Barkácsáruházban járva festékszóró pisztolyból is nagy választékot találunk. Mindenki találhat magának alkalmas eszközt, legyen az egyszeri vagy rendszeres munka, kisebb vagy nagyobb felület, de érdemes alaposan körbejárnunk az olcsóbb változatok tulajdonságait, milyen festék felhordására alkalmas, mennyire anyagtakarékos stb.
Falfestéshez magasnyomású, levegő nélküli festékszórót érdemes vásárolni vagy bérelni. Mivel a komolyabb gépek drágák nem érdemes beruháznunk, hiszen nem tudjuk kihasználni abban az esetben ha csak néhány évente döntünk festés mellett.
Festékszóró pisztolyt választhatunk űrtartalom alapján: általában 500-tól 1000 ml-ig terjed a skála. Az utóbbi nyilván nehezebb, de ritkábban kell megtölteni. Kapható ún. festékszóró rendszer is, amely a legdrágább variáció, de sok mindent tud. Alkalmas fa mázolására is, állítható levegő- és festékmennyiség szabályozója van.
A munka menete festékszóró használatával:
1. Festékszóró használatakor kiemelten fontos, hogy takarófóliával alaposan lefedjük a padlót, illetve ajtót, ablakot is érdemes letakarni, védeni.
2. Glettelés, alapozás és fóliázás után kezdődhet a festés.
3. Permetezéshez hasonló mozdulatokkal, 20-30 cm távolságról szórjuk a festéket a falra.
5. Használat után a festékszórót alaposan takarítsuk ki.
Festékszórók használatának előnye és hátránya:
• Előnyei: Helyes technikával anyagtakarékos és gyors munkát végezhetünk. Egyenletes, foltmentes felhordást kapunk.
• Hátrányai: Tisztán tartása és szakszerű takarítása időigényes. Kisebb felületek használatánál nem anyagtakarékos. Egyes berendezések nagyon drágák.
Alkalmazástechnikai kisfilm festékszóró használatához: