Szükséges? Igen! Átugorható lépés? Ha szép és tökéletes eredményt szeretnénk kapni, akkor nem!
Az előbbi kérdésekkel gyakran találkozom, pedig a ránk váró munkafolyamatban talán ez az egyik legkönnyebb és leggyorsabban haladó lépés az alapozás.
Az alapozás a festést előzi meg. Az alapozást a sarkoknál és a széleknél ecsettel, nagyobb felületeknél hengerrel vigyük fel. A mélyalapozót hagyjuk teljesen beszívódni a pórusokba, száradás után a falnak mattnak kell lennie. Kenéskor ne hagyjuk megfolyni, mert ennek később a festéskor nyoma maradhat. Egyenletesen oszlassuk el a szinte átlátszó anyagot a felületünkön.
Az alapozás leggyakoribb hibája abból fakadhat, hogy túl töményen vagy túlságosan felhígítva dolgozunk vele, ezért minden esetben tartsuk be a gyártó utasításait. Létezik olyan alapozó, amelyet 50%-ban, de létezik olyan is, amelyet 100%-ban lehet hígítani, az arány nem mindegy, ezért legyünk körültekintőek.
Alapvetően a tanulság az, hogy alapozni muszáj, hogy miért?
• Mert a festés így lesz tökéletes, mert nem az alapfelület anyagától függ a siker, hanem az egyenletes eloszlástól.
• Mert a fal nedvszívó képessége egyenletes lesz.
• Mert a felhordandó festék nem foltosodik: a felület érdessége meghatározza a festés végső eredményét, fényességét. A leggyakrabban nem a festék minőségével van baj, hanem az alapozás hiányával.
Még több kreatív ötlet, hasznos tanács: Csináld magad közösség a Facebookon