Az alábbi írásunkban három támpontot adunk, amikhez érdemes igazodni, és amik jó irányt mutathatnak a sikeres falfestéshez. Mert nagyon nem mindegy, hogy a számolatlan erőfeszítés és idő végül milyen eredménnyel zárul. Kizárólag a látványos siker az, ami elfogadható. Pontosan ezért hozunk három olyan tippet, három olyan területet, amikre megéri fokozottan odafigyelni.
1. Az alapozással kezdődik a munka?
Igen, és ez a kijelentés tulajdonképpen mindenre igaz az életben. Egy jó, megbízható, erős alap nélkül a további ténykedések dugába dőlhetnek. A mélyalapozó legnagyobb előnye, mert hogy több pozitívum is akad a tarsolyában, hogy kül- és beltéren egyaránt alkalmazható fal- és homlokzatfesték alá. A segítségével felvitt réteg speciális pára- és légáteresztő tulajdonsággal rendelkezik, ezáltal képes kiegyenlíteni a fal nedvszívó képességét, ezen kívül pedig a felületen lévő por lekötése sem okozhat problémát. Utóbbi kulcsfontosságú ahhoz, hogy a jövőben ne generálhasson váratlan fennakadást az ott maradt, ragadt, tapadt porréteg. Tehát a jövőbeni foltosodás kizárt, miközben a kitűnő tapadás borítékolható a festék számára.
De ez még nem minden, bár önmagában ennyi is bőven elegendő lenne a boldogsághoz, és persze a falra festhető sikerhez. De a termék egyik titkos ereje, hogy az általa létrehozott alapozás pozitívan befolyásolja a végső bevonat megjelenését, azaz az egységesség, és esztétikusság garantálható!
2. Megéri következetesnek és tudatosnak lenni a falfestésben is?
Bármennyire is időigényesnek tűnik a tervezés, bármennyire is macerásnak hat az alapos utánajárás, az igazság az, hogy igen, nagyon is megéri. Konkrétan anyagi hasznot hajthat az odafigyelés, a szemeket gyönyörködtető, elégedettséget adó végeredményről nem is beszélve.
Azaz a bevásárlás előtt célszerű egy alapos, sok tényezőre kiterjedő terepszemlét tartani. Íme, néhány szempont, amiket figyelembe véve könnyedén osztályozhatóak a feladatok:
• Milyen típusú falfelületek várnak a megszépülésre? Ezeket fajtától függetlenül érdemes egyneműsíteni a könnyebbség kedvéért.
• Szükséges-e a glettelés? Amennyiben igen, úgy végső lépésben taktikus ötlet finomglettet alkalmazni, ami egyébként ugyanúgy alapozást követel.
3. A részleges alapozás is elegendő?
Nem! Ez egy szarvashiba, amit sokan elkövetnek. Azt gondolják, nyilvánvalóan a glettelésből kiindulva, hogy az alapozás olyasféle előkészület, ami csak azokat a részeket érinti, amik láthatóan megviseltebbek. Nem, korántsem! Az alapozót a teljes felületre fel kell vinni a maradéktalan siker érdekében. A glettet pedig valóban elég kizárólag az azt igénylő helyeken bevetni. A két anyag mind funkciójában, mind összetételében merőben eltér egymástól, azaz nem kifizetődő taktika egy lapon emlegetni őket.
Ha a cél a tartósság, ha a festés nem két hónapra szól, ha a látványos végeredmény a vágy, akkor nem vitás, hogy ezért ildomos mindent megtenni. Szerencsére a mélyalapozó közbenjárásával ez a „minden” viszonylag kevés lépésre redukálható, amik azonban száz százalékban bebiztosítják a hőn áhított végeredményt!