Ennek kapcsán fontos tudni, hogy a bérlőnek ugyanannyi joga van beleszólni a bérleti szerződésbe, mind a bérbeadónak – így mindenképpen érdemes átnézni az okiratot, mely ilyen esetekben tele lehet kiskapukkal, ami különböző kellemetlenségekhez vezethet a későbbiek folyamán. Abba pedig egyáltalán nem szabad beleegyezni, hogy csak „szóbeli szerződést” szeretne az illető.
Felújítás, javítási munkálatok
Amennyiben látod, hogy a lakás nincs túl jó állapotban, láthatóan szüksége lesz a közeljövőben egy kisebb-nagyobb felújításra, javítási munkálatokra, tudnod kell, hogy ez a főbérlőt terheli.
Mindenkinek érdeke, hogy kényelmesen éljen – amennyiben ugyanakkor felújításra szorul a lakás, azokat a munkálatokat egyáltalán nem a bérlőnek kell finanszíroznia.
A tisztasági festés, a csőrendszerek esetleges javítása, az óracserék, a kéménnyel kapcsolatos teendők nem a bérlő kontójára tehető.
Egyáltalán nem kötelessége azokat kifizetni, ahogy az olyan munkálatokat sem, melyek a társasházban történnek – emiatt emelheti a főbérlő a bérleti díjat vagy a közös költséget. Ezzel kapcsolatban tudnod kell, hogy ez törvénytelen.
Kilakoltatás
Rengeteg esetben hallhatjuk, hogy a bérlőt egyik napról a másikra az utcára teszi bérbeadója.
Ellenkező esetben sem – amennyiben tartozása van a bérlőnek a bérbeadója fel sem dönthet arról, hogy az utcára rakja a másik felet.
Ennek kapcsán először fel kell mondania a bérleti szerződést, mely előtt kötelessége, hogy felszólítson a fizetésre – ezzel egyúttal pedig azt is jeleznie kell, hogy ha ez nem történik meg, akkor felmondja a szerződést.
Ezután sincs ugyanakkor semmi joga a már említett tetthez – akkor sem, ha megtörtént a szerződés bontás, hiszen a jogviszony az elmulasztott hónap utolsó napján szűnik meg.