notification icon
Ne maradj le semmiről! Iratkozz fel értesítéseinkre!

Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.További részletek itt!

A fogínyvérzés okai és megelőzése

hirdetes

Miért vérzik az ínyem és hogyan szüntethető meg?

ZH

Észrevettél egy kis vért, amikor fogat mostál vagy fogselymeztél? Bár az íny enyhe vérzése normálisnak tűnhet, ez egy mögöttes problémára utalhat, ha a vérzés rendszeresen előfordul. A vérzés oka lehet valami egyszerű dolog, például a helytelen fogmosás. Ez azonban súlyosabb egészségi állapot, például fogágybetegség eredménye is lehet. Bármi legyen is az oka, ha az íny vérzik, ne hagyjuk figyelmen kívül. Folytasd az olvasást, hogy megtudd, miért vérzik az ínyed, és mit tehetsz ennek megakadályozása érdekében.

fogíny betegség

Miért vérzik az ínyem?

Az íny vérzésének számos oka lehet. Egyes okok a szájápolási rutinodhoz kapcsolódhat, míg mások súlyosabbak, és olyan mögöttes egészségügyi állapotra utalhatnak, amely további vizsgálatot igényelnek.

•    Helytelen fogmosási technika
•    Túl kemény fogkefe használata
•    Kezdő fogselymező
•    Bizonyos gyógyszerek, például vérhígítók
•    Fogínygyulladás
•    Hormonális változások a terhesség alatt
•    Nem megfelelően illeszkedő fogsor
•    Hibás fogpótlások
•    Parodontális betegség
•    1-es vagy 2-es típusú cukorbetegség
•    Leukémia
•    Thrombocytopenia
•    Skorbut
•    Hemofília vagy von Willebrand-betegség
•    C-vitamin hiány
•    K-vitamin hiány

Hogyan állítható meg a fogínyvérzés?

Ha azt észleled, hogy az ínyed vérzik, számos intézkedést megtehetsz a vérzés megállítására. Ha azonban tüneteid 7-10 napon belül nem enyhülnek, a lehető leghamarabb időpontot kell egyeztetned fogorvosoddal, hogy feltárd a probléma eredetét és a fogínygyulladás okait.

A megfelelő foghigiénia gyakorlása

A lepedék felhalmozódása a fogínyvérzés leggyakoribb oka. Ha rendszeres fogmosással és fogselymezéssel nem távolítjuk el az ínyvonal mentén lévő lepedéket, fogkővé válik. Ez ínygyulladást okozhat, és fogszuvasodáshoz és fogínybetegséghez vezethet.

A lepedékképződés csökkentésének legsikeresebb módja a fogmosás és a fogselyem rendszeres használata. A fogorvosok azt javasolják, hogy naponta kétszer két percig mossunk fogat, és naponta egyszer használjunk fogselymet, hogy eltávolítsuk a lepedéket és a maradék ételmaradékokat. Ne felejtsd el megmosni fogaid külső felületét, belső felületét és rágófelületét.

hirdetes

Használd a megfelelő fogkefét

Az ADA szerint puha sörtéjű fogkefével kell fogat mosni - bármi keményebb, még egy közepes sörtéjű fogkefe is elhasználhatja a fogzománcot. A puha sörtéjű fogkefék is jobban tisztítanak, mert bejutnak az ínyvonal alá, és fellazítják a lepedéket a fogak és az íny körül. És ne felejtsd el három-négy havonta cserélni a fogkefét, vagy hamarabb, ha a sörték elkoptak. Az elhasználódott fogkefe rosszul tisztítja a fogakat!

hirdetes

Egyél egészségesen

Tudtad, hogy a táplálkozással kapcsolatos döntéseid hatással vannak szájüreged egészségére? Az elfogyasztott ételek és italok mind érintkeznek a fogaiddal és az ínyeddel, a magas cukortartalmúak pedig tökéletes környezetet teremtenek a lepedék kialakulásához. A fogszuvasodás és az ínybetegség kockázatának csökkentése érdekében az ADA azt javasolja, hogy igyunk sok vizet, és vegyük be étrendünkbe gyümölcsöt és zöldséget, valamint magas kalcium- és foszfortartalmú ételeket.

Ne cigarettázz

A Centers for Disease Control and Prevention szerint a dohányzás a fogínybetegségek egyik fő tényezője. A dohányzás gyengíti az immunrendszert, és megnehezíti szervezeted számára a fertőzések elleni küzdelmet – ideértve a lepedék okozta károkat is. Ha Te is dohányzol, fontold meg ezeket a szemet nyitó statisztikákat a dohányzásról és az ínybetegségekről a CDC-től:

•    Kétszer nagyobb a fogínybetegség kockázata, mint egy nemdohányzónál
•    Az ínybetegség kockázata minden alkalommal nő, amikor elszív egy cigarettát
•    Minél tovább dohányzik, annál nagyobb az ínybetegség kockázata
•    Előfordulhat, hogy az ínybetegség kezelései nem működnek olyan jól, ha dohányzik

A szájüregi problémákon kívül a dohányzásnak számos egyéb egészségügyi kockázata is van, beleértve a tüdőrákot, a szívbetegségeket és a szélütést. A dohányzásról való leszokás nehéz lehet, de szükséges a szájüregi és általános egészségi állapot érdekében. Ha bármilyen kérdésed van a dohányzás abbahagyásának legjobb módjairól, fordulj orvosodhoz.

Csökkentsd a stresszt

Kapcsolat lehet a fogágybetegség és az érzelmi stressz között. A tanulmány szerint a túl sok érzelmi stressz károsíthatja az immunrendszert, és azt eredményezheti, hogy szervezeted nem tud leküzdeni az ínyfertőzést. Ezen a területen azonban még több kutatásra van szükség.

Az érzelmi stressz a száj egészségének elhanyagolásához is vezethet, mivel egyesek kihagyják a fogmosást és a fogselyem használatát, vagy úgy döntenek, hogy egészségtelen ételeket esznek, ha stresszesek. Ezenkívül a stressz gyulladást okoz a szervezetben, ami az íny könnyebb vérzését okozhatja.
 

hirdetes

Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS MEGOSZTÁS

Ezek is érdekelhetnek

hirdetes
További cikkek ebben a témában

Lakberendezési szakszótár

Pizzasütő kemence

A kemence az egyik legősibb, ember által épített tűzhely, tűzrakóhely-típus.... Tovább

Ojmjakon

Ojmjakon a világ leghidegebb olyan települése, amelynek fix lakói vannak, és nem csak... Tovább

Tovább a lexikonra
Egészséges életmód