Végre bejelenthetjük: nyakunkon az év egyik legjobb időszaka, a grillszezon. Ugye te is vártad már, hogy a hétvégi főétkezéseket és nagy főzéseket néha-néha kiváltsa egy kellemes grillezés a kertben, hogy egy finom pohár bort kortyolgatva süsd a kedvenc húsod, vagy végre megízleld a frissen grillezett zöldséges utánozhatatlan ízét?
#maradjotthon és grillez
Idén valószínűleg a legtöbb család életében kiemelt szerepet kap a grillezés, hiszen egy olyan szuper szórakozásról van szó, amit otthon űzhetünk, ami kiváltja anya robotolását a konyhában, és aminek a végterméke a mennyei ízek kavalkádja. Ahogyan megnőtt manapság a medence vásárlások száma, úgy fog valószínűleg a grillsütőké is. Nem is csoda, a nyár hamisítatlan hangulatát hordozza magával. Ahhoz azonban, hogy a grilled hosszú időn át kiszolgálja a családot, és sok-sok finom ételt varázsoljon az asztalra, egyáltalán nem mindegy, hogyan és miként tisztítod! Íme néhány hasznos tipp, amik meggyorsítják a tisztítást és növelik a grilled élettartamát!
Nem kell mindjárt a savas tisztítószerekhez nyúlni
Ha a legjobb barátod a hideg zsíroldó, most arra bíztatunk, ne ahhoz nyúlj először, ha a grill tisztítására esik a sor. Az agresszív, a bőr és a környezeted számra is kíméletlen tisztítószerek helyett válassz inkább kíméletesebb, de hatékony megoldást, például a citromot vagy az ecetet, de a legtöbb esetben egy kis hétköznapi mosogatószer is tökéletes a célra. Ha mégis valami különlegességet szeretnél, igyekezz környezetkímélő termékeket választani!
Mindig tisztíts közvetlenül a használat után
Biztosan veled is előfordult már, hogy egy elhúzódó grillezés után másnapra hagytad a grillsütő kitisztítását. Ugye nem volt jó ötlet? Soha ne hagyd, hogy a zsír, a hamu és az ételmaradékok megtapadjanak rajta, hiszen így sokkal nehezebb dolgod lesz. Ez nem csak a grillre (legyen gáz, elektromos vagy faszenes), de a használati eszközökre is igaz, bár a mosogatógép a rászáradt maradványokról is gondoskodni tud.
Fő a biztonság!
Bármilyen típusú grillt is használsz, tisztításkor és használat közben is ügyelj a biztonságra! Mituán a grillt már nem használjátok, és az étel elkészült, érdemes magas hőfokon önmagában is működtetni, hogy a maredékok leégjenek róla. Végül hagyjuk kihűlni, elektromos grillsütő esetében győződjünk meg róla, hogy a grillsütő nincs áram alatt! Faszenes grillsütőt semmilyen esetre se oltsuk el vízzel, hiszen a tűzteret tönkreteheti. Szépen várjuk meg, míg a parázs elalszik, majd távolítsuk el azt.
Tisztítás gyorsan és egyszerűen
Ürítsd ki a pelle tartályt, és tisztítsd meg alaposan, a főzőrácsokat, a csepegtetőtálcát szintén szedd ki a helyéről. Ecetes vagy szappanos vízzel tisztítsuk meg ezeket a részeket, akár állni is hagyhatjuk egy kicsit, hogy az eredmény garantáltan tökéletes legyen. Az odaégett maradékokat száraz kefével célszerű eltávolítani a rácsról, ebben az esetben felesleges a vizes oldat, inkább ezt követően használjuk azokat. A tisztító oldatot egy ronggyal vagy papírtörlővel töröljük le, és ismételjük meg a folyamatot újra, hiszen valószínűleg lesz fennmaradó zsír vagy egyéb szennyeződés. Akkor öblítsünk le mindent újra és utoljára szappanos vízzel, ha már tisztának találjuk a felületeket.
Az olajozásról se feledkezz meg
Az alapos és rendszeres olajozás nem csak a rozsdásodástól kíméli meg a grillrácsot, és ezzel növeli élettartamát, hiszen használatkor ennek köszönhetően az étel sem tapad majd rá. Minden grillezés előtt és után is érdemes növényi olajjal bezsírozni azt.
A korom is eltávolítható
Gyakori használatkor a grillsütő tetejének belseje kormos lehet, majd úgy pattogzódhat le róla, mintha a festés peregne le. Ezt meleg vízzel (esetleg egy kis mosogatószert adhatsz hozzá) könnyedén eltávolíthatjuk, érdemes a grillszezon alatt többször is megtenni.
Sok jó grillezős élményt kívánunk az idei nyárra is!