Önbizalom, állóképesség és barátok - ennyi a titok
„Mindenki megépítheti a saját házát. Nem kell más, csak önbizalom, fizikai állóképesség és néhány barát, akik segítenek" – olvasható Simon Dale oldalán, aki arra ösztönzi az embereket, hogy ha van egy remek ötletük (mint neki ez a ház) ne féljenek megvalósítani. Ha nincs rá keret, meg kell találni a megoldást, vagy befektetni egy ilyen házba. Az ugyanis, hogy valaki ilyen helyet élhet, felbecsülhetetlen – írja oldalán. Ő és felesége teljesen a természetben élnek napjainkban és imádják. Előtte azonban ők is ugyanolyan átlagos, kockaházban éltek, amelyek tömeg kiegészítőkkel voltak felszerelve – és rengeteg energiát fogyasztottak. Weboldalukon bemutatták, hogy építették meg álmaik otthonát!
„Ezt a házat a családomnak építettem Wales-ban. Segítségemre volt az apósom, a járókelők és persze a barátok is. A tervezés után 4 hónappal már készen volt a ház, teljesen költözhető állapotban. Az építés körülbelül 1000-1500 munkaórát vett igénybe, az összköltsége pedig körülbelül 3000 font volt (kb. 1 millió forint). A házat a környezetre való maximális tekintettel építettük, ezért egyfajta viszonzásként egy egyedülálló lehetőséget kaptunk, hogy a természethez közel éljünk. Ez ad otthont a családomnak, miközben mi magunk termelünk meg mindent a kertünkben.
A főbb eszközeink a láncfűrész, kalapács és véső voltak. Nem voltam egy építész sem asztalos, nagyon csekély tapasztalatom volt csak. A fő ismeretek azonban a birtokomban voltak, volt elég hitem és kitartásom – valamint partnerem, hogy véghezvigyem a célomat.”
- A kis vizuális behatás és védelem érdekében legyen földbe vájva a ház.
- A kő és sár felhasználható az alaphoz és támfalakhoz egyaránt (a fejtésből származó kő és sár is!).
- A tartószerkezeteket hulladék fából is elkészíthetjük (vagy beszerezhetjük a környező erdőből).
- Az önmagát tartó tetőszerkezetet nagyon könnyű megcsinálni és esztétikus is.
- A szalmabála remek hőszigetelő, nem csak a falakban, hanem a padlóban és tetőben is. Ráadásul könnyű beépíteni.
- A sár és gyepréteg a tetőn segít még jobban beleolvadni a környezetbe.
- A mésszel vakolt falak sokkal légáteresztőbbek és energiatakarékosabb az előállításuk (a cementhez képest).
- Az újrahasznosított fa nem csak a padlóhoz, hanem egyéb kiegészítőkhöz is felhasználható.
- A tűzifa és szén a legjobb választás a fűtéshez.
- A hűtőt hideg levegő hűti, ami az alapon keresztül érkezik.
- A tetőablak sok természetes fényt ereszt be a házba.
- A napelemekkel energiát nyerhetünk elektromos eszközökhöz.
Jasmine, Simon Dale felesége így ír a projektről: „A múltbeli tapasztalatok, olvasmányok és rengeteg önbizalom bátorítottak minket arra, hogy természetes körülmények között saját kezűleg építsük fel otthonunkat. Szerencsére minden úgy alakult, hogy folyamatosan haladtunk előre, és igaz, voltak stresszes és kimerítő időszakok, de nem bántuk meg, és nagyon élvezzük a végeredményt.”
A családnak még a telek sem került pénzbe, az erdő tulajdonosa ugyanis kifejezetten örült, hogy az erdejében telepedtek le, ugyanis így legalább valaki szemmel tartja a birtokot. Dale azóta szerepet vállalt egy újabb projektben is – a környéken ugyanis az egész öko-falu felépítését tervezik, ami Simon és családja házára fog hasonlítani.
Forrás: simondale.net