A címet olvasva jogosan merül fel az emberben a kérdés: „Minek csináljak magamnak házi légfrissítőt, ha a boltban bármilyen illatút megkapok?” Tény, hogy sok üzletben óriási a választék, és sokkal kényelmesebb leemelni egy-két flakont a polcról, amiket aztán az ember hetekig használhat otthonában – a csábító fantázianevekről és hívogató csomagolásokról nem is beszélve.
Azonban az emberek csak otthonukban szembesülnek vele, hogy az illatok vagy túl „műnek” érződnek, vagy egyáltalán nem hasonlítanak arra, amire a csomagolás alapján szállítottak (és különben is, milyen illata kéne legyen a „Trópusi mámornak” – tudja valaki?)
Ha mindez nem lenne elég, a legtöbb légfrissítő tele van veszélyes vegyületekkel, amik nem csak a környezetet, hanem az otthoniak egészségét is károsíthatják.
Itt lépnek a színre az illóolajak (vagy „esszenciaolajak”). E természetes vegyületek felhasználásával gyorsan és egyszerűen készíthetsz magadnak házi légfrissítőket, amik nem csak olcsóbbak, mint a bolti megoldások, hanem mentesek mindenféle káros anyagtól is!
Az illóolajos légfrissítők egyetlen hátránya a bolti készítményekkel szemben, hogy illatuk nem marad meg olyan sokáig a levegőben. Azonban még mindig jobb gyakrabban fújni biztonságos anyagokból, mint ritkábban mérgezőkből!
Ha sikerül meggyőznünk, akkor íme minden, amire szükséged lesz ezekhez, és néhány példa csináld magad légfrissítő, amit elkészíthetsz magadnak!
Hozzávalók és eszközök a házi légfrissítőhöz
Víz
Ez lehet csapvíz, vagy desztillált is, ha túl kemény a csapvized. A szűrt víz is tökéletesen megteszi.
Illóolajok
Az illóolajok adják a házi készítésű légfrissítők illatát, így ezek nélkül nincs is miről beszélni. Az illóolajok nem csupán illatosabbá teszik otthonod levegőjét, hanem annak tisztántartásában is segítenek. Hogy milyeneket használsz, az teljes mértékben a saját ízlésedre van bízva, és még keverheted is őket (lejjebb felsorolunk néhány példát).
Alkohol
Ez lehet sósborszesz, vagy akár vodka is, mert ezek segítenek, hogy a víz és az illóolajok alaposan összekeveredjenek egymással, illetve a kifújt frissítő is hamarabb szárad majd fel tőlük (elég csak ezt, vagy azt használni).
Valójában nem muszáj alkoholt használni, de, mint látod, több szempontból is hasznos. Ha azonban nem tartasz megfelelő jellegű szeszt otthon, akkor vaníliakivonatot is használhatsz helyette (ami még plusz illatot is kölcsönöz majd a kész légfrissítőnek).
Pumpás flakon
Természetesen kelleni fog valami, amiből kifújhatod házi készítésű légfrissítődet. A lent felsorolt receptek egy nagyjából 250 ml-s flakonra elegendők, de ha többre van szükséged, csak használj arányosan több hozzávalót egy-egy recept elkészítéséhez.