Tél idején sokan várják a havat, de gondoltál már arra, hogy tetőszerkezeted mennyi havat vagy ráfagyó jeget bír el, mielőtt beszakadna vagy bármi baja lenne?
Sokan egész évben várják a fehér karácsonyt – a hófödte tájak egyedi szépséggel bírnak, a hulló pelyhes azonban a lakott területeken különböző veszélyek forrása lehet. Gondoltál már arra, hogy mennyit bír el otthonod tetőszerkezete, mielőtt megadná magát a ráeső hó és ráfagyó jég súlyának? Íme egy hasznos (és egyszerű) kis képlet, amivel kiszámíthatod.
Mindenek előtt érdemes leszögezni, hogy amennyiben otthonod teteje jó állapotban van (nem korhadt vagy repedezett) és megfelelően meg van erősítve, akkor elméletileg 9 négyzetdeciméterenként 9 kg havat képes megtartani anélkül, hogy beszakadna.
Persze a hónak több „típusa” is létezik, amelyek mind más tulajdonságokkal rendelkeznek, nem is beszélve a jégről, amire megint csak külön oda kell figyelni.
Menni havat bír el a háztetőd? Lássuk most pontosan!
Friss hó
25-30 cm friss hó = 2,5 cm víz = 2,3 kg/9 négyzetdeciméter
Tehát: 1,2 méternyi friss hó még biztonságos.
Sűrűbb hó
7,5-13 cm sűrű hó = 2,5 cm víz = 2,3 kg/9 négyzetdeciméter
Tehát: 60 centiméternyi sűrű hó még biztonságos.
Jég
2,5 cm jég = 30 cm friss hó = 2,3 kg/9 négyzetdeciméter
Tehát: maximum 10 centiméternyi jég még biztonságos.
Ha a tetőn a fent leírtaknál több gyűlik össze (9-11 kilogramm/9 négyzetdeciméter számít „veszélyzónának”), akkor el kell távolítanod belőle, vagy szakembert kell fogadnod, aki biztonságosan elvégzi ezt helyetted.
Különböző típusú tetők más-más tömegű havat bírnak el!
Azokon a területeken, ahol gyakran esik hó általában nem kell aggódni ezért, hiszen itt még a régebbi épületeket is úgy tervezték meg, hogy ellenálljanak a rendszeres erős hóeséseknek. Fontos szerepet játszik még a biztonságban a tető dőlésszöge is. Egy A-alakú tetőn a hó sokkal gyorsabbal elolvad, de a vízszintes tetejű házaknál az így keletkező (és esetenként odafagyó) víz problémákat okozhat.