Manapság minden nagyobb szabadtéri kulturális rendezvényen a bazársorok leggyakoribb termékei a fatányérok, fatálak és a különböző fából készült konyhai eszközök. Valljuk be őszintén, hogy mindannyiunk figyelmét felkeltették ezek az igényesen megmunkált iparművészeti alkotások. De mit tegyünk, hogy otthonunk hosszantartó használati eszköze maradjon?
A fatálakat elkészültük után olajjal lekezelik. Az olaj megakadályozza, hogy a fa berepedezzen és kiemeli a fa természetes mintázatát. Vásárlás után érdemes az olajas kezelést még kétszer elvégezni. Színtelen, szagtalan, íztelen paraffinolajat használjunk ehhez a feladathoz. Paraffinolajhoz hozzájuthatunk a gyógyszertárakban, vagy azokban a mezőgazdasági boltokban, ahol borászati segédanyagokkal is foglalkoznak.
A fát könnyű ápolni. Egy darab rongyra öntsünk az olajból és alaposan töröljük át vele a fa-terméket jó alaposan. Egynapos száradás után érdemes megismételni ezt a műveletet. Mielőtt szerves részévé válna a konyhának, egy száraz ronggyal töröljük át az esetleges olajcseppektől. Ezt az ápolást minden évben egyszer ajánlott elvégezni.
További jó tanács, hogy bánjunk okosan a fatállal. A fa, ahogyan az olajat, úgy sajnos a zsírt is beszívja. A fűszeres szaftok, és a zsiradékok végleg elszínezik a fát. Bármilyen ételt is rakunk a tálra, előzetesen jól csöpögtessük le, ha megoldható, akár töröljük szárazra. A szaftos ételeket, majonézes salátákat akár külön, kisebb fatálakban is tálalhatjuk. A sülhúsok, zöldségek alá tegyünk esetleg alufóliát, vagy műanyag fóliát. Ha ez túlságosan elrontaná a tálalás esztétikáját, rejtsük a fóliát egy szalvéta alá.
Ha betartjuk ezeket az apró szabályokat, a vásárfiás fatálaink hosszú-hosszú évekig szépek maradnak.