– Tehát ha egy lakást be akarunk rendezni, akkor először saját magunkat kell megismernünk, hogy mi illik a személyiségünkhöz?
– Igen, hiszen nem kirakatot akarunk magunk körül berendezni, hanem egy élhető teret, ami rólunk szól. Nem a lakberendezőnek állítunk emlékművet, mert ez a történet a megbízóról szól, a lakberendező pedig szakmai tudásával járul hozzá, hogy egy harmonikus, egységes lakásbelsőt, igazi otthont kapjunk.
– Ha belépünk egy lakásba, akkor mire figyeljünk, melyek azok a tényezők, elvek, gondolatok, amelyek meghatározhatják az otthonunk stílusát?
– A legfontosabb alapelv, hogy a lakásunk vagy házunk funkcionálisan működjön. Érdekes megfigyelni, hogy a magyar szokások szerint az emberek hamarabb megveszik a plazmatévét vagy az autót, mintsem hogy a lakásukat otthonosabbá varázsolnák. Inkább csak részletekben újítanak fel. Viszont ha új lakásba költözünk, akkor nagyobb esélye van annak, hogy teljes bútorcserére kerüljön sor, amúgy a lelakott fürdőszobát vagy konyhát szoktuk toldozgatni-foltozgatni, vagyis inkább egy-egy helyiség felújítása a jellemző. Mint már említettem, korábban a középréteg is jobban megengedhette magának, hogy szakmai segítséget kérjen, aztán sajnos a válság újraírta az életet is. A lakáspiac visszaesett, amely rányomja a bélyegét a lakberendezési szakmára is.
– Mit tanácsolhatunk azoknak, akik saját kútfőből akarják csinosabbá tenni az otthonukat?
– Ez pénztárcafüggő is. Ha az alapstílus megfelelő, jól működik a tér funkcionálisan, a tárgyak is megfelelők, és csupán a hangulatát akarjuk megváltoztatni, akkor inkább színekkel, egy-egy kiegészítővel tudunk varázsolni. Ha pl. a lakáshangulatot meghatározó textíliák rendelkezésre állnak két változatban, például tavaszi és őszi kivitelben, akkor csodákat lehet művelni viszonylag kevés pénzből. Ha funkcionálisan sem működik a lakás, akkor érdemes szakembert hívni, mert saját magunk nem biztos, hogy látjuk kívülről objektíven: mi okozhatja a diszharmóniát, vagy hogyan lehetne azt elkerülni. Az is lehet, hogy egy falat csak 10 centivel kellene „odébb tenni”, sokszor nüanszokon múlik, hogy a részekből összeáll-e a egész.
Zsóri Hajnalka
Lakberendező
Az EFEB Felnőttoktatási Központ tanára
http://www.zsorihajnalka.hu/