Ha kicsit lehangoltak vagyunk, csodákat tehet egy kiadós szellőztetés, még a hidegebb napokon is. Ne félj kinyitni az ablakot, még akkor se, ha kicsit hűvösebb odakint az idő!
A szellőztetéssel elegendő oxigént engedünk be a lakásba, hogy jobb kedvre derülhessünk, és ne fájjon a fejünk az áporodott levegőtől. A levegőtlenség fáradtságot és lehangoltságot eredményezhet, emellett fizikai panaszokat is okozhat, nem mellesleg pedig igen nagymértékben hozzájárul a penészesedéshez is.
Sok friss levegőre van szükségünk!
Szakértők szerint óránként legalább 30 köbméternyi friss levegőre van szükségünk. Ez elég nagy mennyiség, főleg a hideg hónapokban, amikor az időnk jelentős részét zárt térben töltjük, a friss levegőtől elzárva. Egy átlagos, négy fős család lakásában ezzel számolva 2 óránként alaposan ki kell szellőztetnünk.
Áporodott levegő és külső szennyezettség
Ha nem fordítasz kellő figyelmet a szellőztetés fontosságára az őszi és téli időszakokban, még akkor is néha saját magadtól is kinyitod az ablakot, mert mondjuk, a kis kedvencednek hála nem túl kellemes szagot lengik körbe a lakást, vagy csak túl magas a levegő nedvességtartalma. A legtöbbünk a hideg miatt nem nyitja ki az ablakot (amitől személy szerint én magam is igencsak tartózkodom), de néha muszáj átmozgatnunk a levegőt, még ha ezáltal kevésbé lesz meleg a lakásban, hogy a fűtés által a levegőbe került káros, szennyezett anyagokat is száműzni tudjuk.
Ajánlott inkább a reggeli órákban szellőztetni, az este után fennmaradt leült levegő után, ugyanis ilyenkor zárt térben a széndioxid mellett a baktériumok és a por is összegyűlhet, amit nem árt kiűzni a szobából, illetve a már említett fűtés általi káros anyagokat is megszüntetjük.
A zárt térben a levegő nedvességtartalma is megemelkedik, ami penészesedést okoz. A legtöbb ember a penésznek hála lesz beteg. Ezért kell sajnos néha beengednünk a hidegebb levegőt, hogy a káros anyagok távozni tudjanak.
Rövid, de alapos!
Az őszi és téli szellőztetés alapszabálya, hogy mindig legyen rövid, de alapos!
Az öt perces szellőztetést ejtsd meg óránként, félóránként, még akkor is, ha nem terjeng a lakásban kellemetlen szag.
Minél hidegebb odakint a levegő, annál rövidebb ideig kell nyitva hagynod az ablakot. Főzés után természetesen egy hosszabb szellőztetésre van szükség, amit érdemes inkább a kora délutáni órákban megejteni.