A tavasz tagadhatatlanul megkezdődött, ezért újra itt az ideje a szezonális nagytakarításnak. Persze ez kevesek kedvenc időtöltése, sokan pedig egész egyszerűen még a gondolatát is elhessegetik az egész otthonra kiterjedő házimunkáknak.
Habár ez valamilyen szinten érthető, néhány profi tippel sokkal egyszerűbbé és gyorsabbá teheted a nagyobb takarításokat. Az alábbi tippekből látni fogod, hogy a siker kulcsa néha a legapróbb részletekben rejlik. Lássuk is, hogy miről van szó!
Cseréld le a szappanod
Íme az első példa az apróbb részletekre: használj glicerinnel, vagy növényi olajokból készített szappanokat a hagyományos, faggyúalapú változatok helyett. Hogy miért? Mert a faggyús szappanok csúnya, fehér lerakódásokat hagyhatnak a zuhanyfülke falain. A legjobb megoldás a szennyeződések ellen a megelőzésük!
Telefon kikapcs!
Meglepődnél, hogy mennyivel kevesebb ideig tart kitakarítani egy egész szobát, ha nem hagyod elkalandozni figyelmedet mindenféle zavaró tényezőre. A telefon, a TV, és a számítógép mind ilyen tényezők lehetnek, amelyek akár órákkal is meghosszabbíthatják a takarításokat. tanuld meg kizárni ezeket valami fontosabb érdekében – ha elkészülsz, akkor úgyis azokkal foglalkozol majd, de annyival több időd is marad rá!
Kezdd az egyszerűbb feladatokkal
Ha előbb az egyszerűbb, gyorsabb feladatokat végzed el, akkor ez további motivációt biztosít majd a későbbiekben a nehezebb részek elintézésére. A kisebb előszoba után jöhet például a sokkal gyakrabban használt konyha vagy a nappali, és így tovább. Ha felállítasz egy számodra megfelelő sorrendet, akkor gőzerővel takaríthatod végig otthonodat. Persze a saját otthonodon múlik majd, hogy melyik helységek egyszerűbbek, és melyikek nehezebbek.
A mosogatógép alternatív használata
Kezd vállalhatatlanná válni a fogkefetartó? Tele van lerakódásokkal a tányércsepegtető? Ezeket, és sok mást is nyugodt szívvel bedobhatsz a mosogatógépbe, ami könnyedén elbánik az efféle szennyeződésekkel – hiszen erre tervezték. Nem, nem csak tányérok és evőeszközök tisztítására jó. Ha valami kemény műanyagból, üvegből, kerámiából vagy fémből van, akkor mehet bele!
Az ablaklehúzók varázsa
A zuhanyfülke és a kádak takarítása senkinek nem tartozik a kedvenc hobbijai közé. A fürdőszobai lerakódások megelőzése azonban sokkal egyszerűbb, mint gondolnád. Elég csak egy ablaklehúzót helyezni vásárolni külön erre a célra, és kiadni otthon mindenkinek, hogy szíveskedjék használni azt fürdés után. A csempefalakat, a kád oldalát és még a padlót is érdemes végighúzni vele, hogy a vizet közvetlenül a lefolyó irányába terelhessük.
A szappant és samponlerakódásokat mind magával viszi majd a víz ahelyett, hogy elpárologna és rátelepedne a fürdőszoba felületeire.
Gőzöld ki a mikrót
Ahogy telnek a napok és a hetek, egyre több ételmaradék gyűlik össze a mikró belsejében, amiket sokáig megpróbálunk ugyan figyelmen kívül hagyni, de amikor a konyhatakarítás közben bedobunk egy kis vizet egy gyors teának, akkor szembesülünk a szörnyű valósággal – hogy itt is takarítani kell. Ne félj, a kezedben a megoldás! Csak öntsd át azt a bögre tiszta vizet egy mérőpohárba, és melegítsd a készülékben 2-3 percig. Ettől a víz párologni kezd, és a felszabaduló gőz fellazítja majd az odaszáradt lerakódásokat. Ez után nincs más dolgod, mint védőkesztyűben letörölni azokat a csúnya foltokat!
Mehet minden a padlóra
Kövesd a fentről-lefelé szabályt és igyekezz minden morzsát, port, hajszálat, állatszőrt és egyéb szemetet a padlóra söpörni. Kezdd legfelül (szekrénytetők, függönyök) és haladj egyre lejjebb (polcok, kandalló, asztalok, stb.) Így nem kell majd azért aggódnod, hogy portörlés közben hova száll majd a piszok. Végül mindent egyszerűen felporszívózhatsz.
Tartsd karban a porszívódat
Bármilyen porszívót is használsz, fontos, hogy készüléked mindig megfelelően karban legyen tartva, hogy azt a hatékonyságot szolgáltassa, amit megfizettél. Érdemes havonta kiüríteni / kicserélni a porgyűjtőt, kitörölni a készülék belsejét és kiszedni a hajszálakat azokból a részekből, amikbe hajlamosak beakadni (ez típustól függ, de általában a fejrész keféin található a legtöbb maradvány).
Hagyd ki a ritkábban használt szobákat
A legtöbb otthonban egy kéthetente elvégzett takarítás bőven elegendő, hiszen a konyhapultokat és az asztalokat úgyis letörölgeti az ember minden egyes használat után. Azonban vannak olyan házimunkák, amiket tényleg elég csak havonta egyszer elvégezni. Ez a ritkábban használt, kevésbé fontos helységekre és szobákra vonatkozik, ahol tényleg nem fontos, hogy minden nap csillogjon-villogjon minden.