A tervezőiroda mindenki számára ingyenesen elérhetővé tette a teljes épület tervrajzát. Ez a fából készült, költséghatékony és energiatakarékos ház lesz álmaid otthona!
Amikor egy francia nyugdíjas pár felkereste a Studiolada Architects tervezőirodát, csupán egyetlen konkrét kívánságuk volt. Egy rendkívül költséghatékony és energiatakarékos házat szerettek volna. A francia cég tehát nekikezdett egy megújuló anyagokból (többnyire fából) összeálló modern épület megtervezésének és elkészítésének. Az eredmény? Egy 111 négyzetméteres egyszerű, megfizethető és külön a hatékony fűthetőségre illetve működésre kiélezett otthon, hozzá tartozó különálló garázzsal.
Az egészben a legjobb, hogy ezt a nyilvános forrású épületet bárki saját magának is megépítheti, ugyanis a Studiolada elérhetővé tette az épület teljes tervrajzát méghozzá ingyenesen. A tervrajz itt érhető el, igaz, csak francia nyelven: http://www.studiolada.fr/docs/telechargement/maison/dossier-synthese.pdf
„Azt reméljük, hogy e tudás közzétételével a lehető legtöbb új projekt és ötlet megszületését inspiráljuk majd,” mondta Christophe Aubertin, a Studiolada egyik munkatársa. Nézz szét a házikóban a következő oldalon, és tudj meg róla többet az alábbiakban.
„A hétköznapi részek egymáshoz vannak kapcsolva: a konyha a nappali/étkezővel, a terasz pedig a kerttel,” folytatta Aubertin. „Ez az elrendezés lehetővé teszi, hogy a tér kifelé terjedjen, ezzel fokozva a nyitottság érzetét. A földszint a mozgássérültek számára is teljes mértékben elérhető, és szükség szerint egy komplett belakható területet kínál.”
„Ebben a házban sehol nincs gipszkarton – helyettük fából készült panelek fedik a falakat, a plafonokat és a válaszfalakat is,” tette hozzá Aubertin. „Ez a választás két munkafolyamatot (vakolás és festés) is kiküszöböl, és egy időtakarékos, száraz és tiszta építkezési terület kialakítását teszi lehetővé (a fapaneleket egy külön műhelyben vágták és lakkozták).”
„Az így megtakarított összeget környezetbarát eszközök megvásárlására használtuk fel, amelyek kényelmi funkciókat látnak el.”
„A lakott részek termikus tehetetlenségét többek között az az előre elkészített beton erősíti meg, amelyet a belső oszloprendszerbe ágyaztunk be. A burkolat a megújuló anyagoknak köszönhetően remekül szigetel: cellulóz tömés (20 cm a falakban, 25 cm a tetőn) és farost (6 cm a falakban és a tetőn).
„A folyadékos berendezések (fűtés, szellőztetés, meleg vizes tank) mind az épület közepén helyezkednek el, ezzel javítva a szétszórást és minimalizálva a rendszerekhez szükséges csövek hosszát. A fűtést egy programozható pellet kazán biztosítja, amely szintén központi helyre került. Egy dupla áramlású ventillációs rendszer segíti a szobák szellőzését.”
„A déli homlokzat üvegezett (és egy pargola védi, amely képes megtartani egy ponyvát vagy egy kószónövényt), az északi homlokzat pedig teljesen fedett. A nyugati oldal barátságosabb és nyitottabb, míg a keleti oldal sokkal zárkózottabb és több magánéletet biztosít.”