Egy intelligens város kombinált technológiát használ az életminőség javítására, csökkenti a környezeti terhelést és kevesebb energiát fogyaszt. Így lehet tömören összefoglalni az intelligens város definícióját. De inkább nézzük sorra, melyek a legintelligensebb városok és miért – így könnyebb lesz megérteni a fogalmat.
Lapozz az érdekes részletekért!
Intelligens város – San Francisco
San Francisco az Észak-Amerikai városok között egyre több rangos helyezést ér el, ezért is szeretnének minél többen itt lakni. A város törődik az emberekkel, munkát ad nekik: így 130%-os foglalkoztatási növekedésről beszélhetünk. A város nagy terveket dédelget: csökkenteni szeretné a szén-dioxid kibocsátást és növelni a megújuló energia használatát (jelenleg a város 41%-a már megújuló energiával működik).
Mivel egyre népszerűbbek az elektromos járművek, így a város lépést tart ezzel: 110 töltőállomás áll a tulajdonosok rendelkezésére – itt a legmagasabb az egy főre jutó elektromos töltőállomás aránya. Folyamatosan javul a tömegközlekedési rendszer, amely magában foglal egyre több buszt és vonatot, valamint kerékpár- és gyalogos utat is. Látássérülteknek kifejlesztett alkalmazásokkal próbálják segíteni a hátrányos helyzetűek tömegközlekedésen való utazását – ez nem sok városról mondható el.
A város célja 2020-ig a zéró hulladék, vagyis hogy minden hulladékot, amit csak lehet, újrahasznosítsanak. Ehhez azonban még alaposan bővíteni kell az újrahasznosító rendszert. De már a 80%-a így is hasznosítva van, ami elég szép teljesítmény.
A jelenlegi polgármester, Ed Lee és a korábbi polgármester, Gavin Newsom tettek a legtöbbet azért, hogy San Francisco intelligens város legyen – méghozzá az elsők között.
Intelligens város – Amszterdam
Amszterdam együttműködést kötött olyan nagy cégekkel, mint a Phillips, Cisco és IBM, illetve több kisebb céggel is, hogy segítsenek a városnak intelligens várossá fejlődni, innovatív technológiákkal.
Egyes projektek a város történetében hozzájárultak ahhoz, hogy környezetbarát legyen: hajtott napenergiával működő hirdetőtáblák, energiatakarékos szigeteléssel felszerelt háztartások és vállalkozások mind csökkentik az energiafogyasztást és a költségeket. Bár egy utcában kezdődtek ezek az újítások, mégis futótűzként terjed az egész városban.
Sok ezer otthont javítottak elsötétülő világítással, automata villanykapcsolókkal, intelligens mobiltelefon töltőkkel (amely valóban csak annyit fogyaszt, mint kell), és ultra alacsony energiájú LED kiegészítőkkel. Milliárd eurót ruháztak be ezekbe az innovatív újításokba az elmúlt 3 évben, ami meg is fogja majd menteni több milliárd euró számlától a várost az elkövetkezendő évtizedekben.
Intelligens város – Tokió
Japán legnagyobb vállalatai, mint a Panasonic, Sharp, Mitsubishi és még sokan mások mind egy intelligens város kialakításán dolgoznak. Tokió jó utón halad a fejlődés felé.
2006-ban rájött a város, hogy tenni kell valamit a környezetszennyezés és energiafogyasztás ellen, így rohamos mértékben elkezdték a várost környezetbarát módon fejleszteni. Az „Imperial Palace” egy zöld sziget a tokiói városi dzsungelben, de ez változhat és a tervek szerint fog is, hiszen 2015-re a cél: 1 millió fa ültetése. E mellett hasznosítják a napenergiát, szélenergiát és egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek az elektromos autók is.
Néhány mérföldre a város legfontosabb részétől fekszik egy, a Panasonic által épített öko-falu. A nulla szén-dioxid kibocsájtású falu középpontjában a megújuló energia és az ultra magas hatékonyságú készülékek állnak. Az otthoni időjárás-előrejelző rendszer képes meghatározni, melyik a legmegfelelőbb ruhanemű az adott napra. Ez a falu egy prototípusnak is nevezhető, amely követendő minden cég és város számára.
Intelligens város – Xinjiang
Intelligens város – Seattle
Intelligens város – Koppenhága