Fedezd fel velünk te is a csodálatos japán zen-kerteket, és azokat a tényezőket, amelyek megkülönböztetik egy átlagos kerttől!
Japán zen-kertek
A japán zen-kert felkeltette a világ érdeklődését az elmúlt években. Karesansui a legismertebb személy ebben a témában, aki ismeri a kertek egzotikus természetét. A zen-kertben megtalálható minden Japán kultúrájáról és múltjáról.
A bűnbeesés előtti éden megtestesítőjeként emlegetik a kertet, ami szimbolikusan, gondosan elrendezett, mintsem természetesnek ható vagy véletlenszerű.
Kert növény és víz nélkül
Ezek a kertek nem a növényeikről híresek, hanem az egyszerűségükről és természetesen a szikláikról. Vannak olyan kertek, ahol egyáltalán nincs növény, ezért is használják ők a „száraz kert” kifejezést.
A zen-kertben nincsenek tavak vagy vízesések, a víz illúzióját hullámos mintázattal keltik, melyet gereblyével alakítanak ki, így a kavicsok azt sugallják, mintha fodrozódna a víz. A csobogás elvonná gondolatainkat, egy zen-kert célja pedig pont a csendes elmélkedés.
A sziklák képviselik a szigeteket és hegyeket. Ezek a kertészeti vonások egészen a 6. századi Japánba nyúlnak vissza.
A leghíresebb Japán zen-kert: Rjóan-dzsi templom kert
Ebben a kertben nincsenek fák, csak 15 különféle méretű, szabálytalan alakú, mohával körülvett szikla, melyeket naponta elgereblyézett fehér kavicsos homokágyban rendeztek el. A kicsi fehér kavicsokon elhelyezett különféle méretű sziklák öt csoportot alkotnak, amelyek mindegyike öt, három, kettő és három sziklából áll. A kert 15 szikláját úgy helyezték el a fehér kavicsokon, hogy a látogatók egyszerre csak 14-et láthatnak közülük, bármely szögből nézik is a kertet. A legenda szerint csak az láthatja az utolsó, láthatatlan sziklát a lelki szemeivel, aki mély zen meditációban eljut a lelki megvilágosodásra.
Méretek
Az idő múlásával ezek a kertek egyre népszerűbbé válnak, ami nem is csoda, hiszen a zen-kertek nem foglalnak sok helyet, épp ellenkezőleg: kis helyen is létre lehet őket hozni.
Jelentése
A kialakítása rendkívül bonyolult és kiterjedt. A legtöbb ember számára a fodrozódó víz és a kőzetek jelentik Japán földrajzi kiterjedését, mások szerint pedig a nyugalmat szimbolizálja.