Szeretnél egy kényelmes, praktikus, mégis gyönyörű álomkonyhát? Segítünk megvalósítani! Tippjeink, ötleteink a tökéletes elrendezésű konyháról neked is a segítségedre lesznek!
KONYHA – minden lakás elengedhetetlen helyisége, amelyben óhatatlanul a legtöbb időt töltjük. Ez nem véletlen, hiszen egy jól megtervezett konyha nemcsak a főzés és az élelmiszertárolás helyszíne lehet, de beszegetések, ünneplések, társasági események színhelye is. (főként olyan lakásoknál, ahol nincs külön étkező).
Konyhánk berendezésekor számos szempontot érdemes figyelembe vennünk, hogy az jól szervezett, megfelelően kialakított és testhezálló legyen. Van néhány alap konyhatípus: L alakú, egysoros, kétsoros, U és G alakú, sziget elrendezésűek, ill. ezek kombinációja. Egészen biztos, hogy van elképzelésünk és kedvencünk, de mindenképp tartsuk szem előtt az adott helyiség alapterületét és ahhoz igazítsuk a konyha berendezését!
Első lépésként a munkafolyamat irányát kell meghatároznunk. Ez lehet jobbról, agy balról, igazából mindegy, de a továbbiakban ahhoz mérten igazítsuk a berendezéseket. Akkor a legjobban szervezett a konyha, ha az egyes munkafolyamatok között a lehető legkisebb távolságot kell megtennünk, azaz minden kézre esik, ahogy haladunk az ételkészítésben és nem teszünk felesleges mozdulatokat, köröket.
A lakberendezésben alapszabály a konyhai háromszög kialakítása, amely a mosogató (előkészítés) - hűtő (tárolás) – tűzhely (főzés) elrendezésére vonatkozik, amelyek persze különböző elrendezésben alakíthatóak ki, megtartva a háromszög alakját.
A konyhai tevékenységünk hatékonysága nem a konyha nagyságától, inkább a bútorok és a felszerelési tárgyak helyes elrendezésétől függ. A tárgyak vízszintes, ill. függőleges elhelyezésének a tér építészeti adottságaihoz és használójának igényeihez mindenképp alkalmazkodnia kell.
A következő oldalon a helyes elrendezésre találhatsz példákat, útmutatást!
1. Ügyeljünk az ajtókra, hogy mindent ki tudjunk akadály nélkül nyitni, be tudjunk zárni.
2. Hagyjunk elég helyet úgy közlekedésre, mint a munkatevékenységek elvégzésére.
3. Legyen bőséges felületünk az előkészítési fázisra. Ezen a felületen történik az alapanyagok kipakolása, megtisztítása, szennyeződések eltávolítása így szükségünk van helyre.
4. Célszerű a tűzhelyet úgy elhelyezni, hogy annak mindkét oldalán legyen szabad terület, így a meleg fazekak leemelhetőek, új edények elhelyezhetőek.
5. A hűtőt, kamraszekrényt helyezzük az ajtó közelébe, így bevásárlás után, nem kell, a telepakolt élelmiszeres táskákkal átkelnünk a konyhán.
Konyhatervezés esetén érdemes átgondolnunk, hogy mi mindent szeretnénk megvalósítani az új konyhánkban. Sok tároló helyet, nagy munkafelületet, borhűtőt, mosogatógépet, több medencés mosogatót? Állítsunk fel fontossági sorrendet, ugyanis a legtöbb esetben az alaprajzi adottságok sajnos nem teszik lehetővé az álomkonyha kialakítását. A konyha kialakítása összetett feladat, ezért ha elakadtunk ne féljünk tanácsot kérni szakembertől, lakberendezőtől, sőt manapság számos konyhastúdió is nyitott már ilyen típusú konzultációra, tervezésre.
Bodnár M. Rita
Lakberendező/Enteriőr tervező