Chefchaouen egy kis város Észak Marokkóban, a Rif-hegység szívében, alig 30-40 kilométerre vagyunk a Gibraltári-szorostól. 1471- ben egy erődöt építettek ide, hogy megakadályozzák a portugálok délebbre nyomulását. Az erőd még ma is megtekinthető – e köré épült Chefchaouen - vagy más néven Chaouen, városa.
Gazdag történelme mellett természeti szépségekben is dúskál, ám mégsem e miatt, hanem az építészete miatt kedvelik a turisták. Pontosabban annak színe miatt, ugyanis a város szinte minden épülete kékre van festve.
Pontosan nincs magyarázat arra, hogy miért is lett kék minden. Egyes feltevések szerint a városban letelepedő zsidó menekültek hozták magukkal ezt a hagyományt. Számukra ugyanis a kék szín az eget és a mennyet szimbolizálja. Egy másik feltevés szerint a helyiek festették kékre az épületeket, ugyanis ez a szín elriasztja a szúnyogokat és legyeket.
Nem csak a házak, hanem azok ajtaja és ablaka is kékre van festve. Ezen kívül még ma is számos olyan ház található a városban, ami nem csak kívülről, hanem belülről is teljesen kék. Szó szerint: tehát kék a bútor, az ágynemű, a dekoráció, de még az edények is. A házak megőrizték évszázados kaotikus összevisszaságukat, és ez a kék színnel együtt különleges, varázslatos hangulatot ad az utcáknak.
Chefchaouen nagyon népszerű úti cél, ezért a városban és környékén már közel 200 szálloda működik, melyekben a nyaranta a kék városba özönlő európai, de főleg spanyol turistákat szállásolnak el.