Az utóbbi években egyre növekszik a kapcsolat a gyermekek és „élelmezésük” között. A legtöbb gyerek soha nem lépett be a zöldségesbe vagy a gyümölcsösbe, csak látta, hogy az élelmiszer az élelmiszerboltból a házba kerül,majd a tányérjára. Gyerekek ezrei még soha nem voltak szemtanúi annak, hogy az általuk megevett étel valójában a földben növekszik.
Mi lenne jobb módja annak, hogy bevezessük erre egy koncepciót, és előmozdítsuk az általuk fogyasztott ételek megismerését, majd beépítsük a játékba?
A kertészkedés előnyei gyermekekkel
A gyermekekkel folytatott kertészkedés sok előnnyel jár fizikai és mentális egészségükre:
- Testmozgás és fejlesztés: A kertészkedéshez nagyon sok fizikai tevékenység tartozik, például szerszámok hordozása, ásás, ültetés és így tovább. Ez elősegíti a gyermekek testkezelési és mozgásszervi képességeinek fejlesztését. Ugyanakkor meglehetősen nagy precizitást igényel a kertészet, ami segít a gyermekeknek megismerni finom motoros képességeiket.
- Érzékszervi fejlődés: A kertben történő munka sokféle hangot, illatot, látványt és textúrát eredményez a gyermekek számára. A tömlőből származó hideg víz, a talaj illata és textúrája, a lapátok - mindez stimulálja az érzékeket, és lehetővé teszi a gyermekek számára, hogy kísérletezzenek velük.
- Nyelv és írástudás: Olyan sok kifejezést és szót kell megtanulni a kertészkedés során. A fiatalabb gyermekek megtanulhatják a szavak kialakítását és a kifejezést, az idősebb gyermekek megtanulhatják az olvasási készségeket és az új szókincset.
- Növény- és élelmezési ismeretek: Saját kertük növelése megtanítja a gyerekeket, hogyan kell azonosítani, növelni és gondozni a növényeket. Ez jelentősen növeli tudatosságukat arról is, hogyan készülnek ételeik a talajtól a tányérokig.
- Mentális egészség: A kertészkedésen kívül, a természetben töltött idő jó mindenki mentális egészségére, beleértve a gyermekeket is! Meditációs és stresszoldó lehet. Ez interaktív időt biztosít a szülők és gyermekeik időtöltésére, ami javítja mindkét fél szellemi és érzelmi jólétét, és összeköti a családot.
- Arra készteti a gyerekeket, hogy több zöldséget egyenek: Tanulmányok kimutatták, hogy minél több gyerek vesz részt az ételkészítésben, különös tekintettel ezen élelmiszerek termesztésére, annál több zöldséget és gyümölcsöt fognak enni. Saját kertjük termesztése készteti őket és valójában izgatottak az új ételek kipróbálása iránt. Ha gyermekeid részt vesznek az ételkészítés folyamatában a kerttől a konyhaasztalig, sokkal nagyobb valószínűséggel esznek vacsorát.
Készítsünk élő játszóházat
Az élő játszóházak tökéletes módja annak, hogy gyermekeid részt vegyenek a gyümölcs- és zöldségfélék növekedésének folyamatában a vetőmagtól a teljes érettségig oly módon, hogy természetes, nyugodt játékhelyet biztosítsanak számukra. Az élő játszóházak szintén viszonylag egyszerűek, így helyet adva a gyermekek fantáziájának, hogy szabadban lehessen.
Hogyan készítsünk élő játszóházat?
Olyan sokféle gyümölcs és zöldség létezik, amelyek a legjobban a rácson vagy a kerítésen tudnak növekedni. Ez nagy választékot kínál, amikor kiválasztod, melyik növényt szeretnéd használni gyermekeid játszóházához.
- uborka
- dísztök
- futóbab
- paradicsom
- édesburgonya
- borsó
A zöldség kiválasztása nagyban függ attól, hogy milyen típusú talajon van, és milyen méretű és alakú lesz az alapszerkezete a bungalónak.
Egyéb elemek, amelyekre szükséged lesz:
- Bambuszpálcák (2-3m hosszú)
- 1 csomag mag (vagy több, attól függően, hogy melyik zöldséget választod)
- Kertészeti húr
- Csirkehuzal (opcionális)
Miután összegyűjtötted tárgyaid, kövesd az alábbi egyszerű lépéseket az élő játszóház felépítéséhez:
- Válaszd ki a helyét. Ez pótlólagos hely lehet a kertben vagy a hátsó udvaron a gyepen.
- Helyezd a bambuszt a földre. Told be a hajtásokat erősen a földbe, egyenletes távolságra egymástól, a kívánt formában. Ügyelj arra, hogy hagyj szélesebb teret az elülső résznél a bejárathoz.
- Készítsd el a kertet. Az egyes nád lábainál áss ki legalább 20 cm széles, 20 cm hosszú és 20 cm mély területet. Feltétlenül keverj bele komposztot vagy trágyát a talajba, hogy tápanyagokat nyújtson a zöldségekhez.
- Ültesd be a magokat és töltsd meg vízzel. Miután a víz felszívódott a talajba, óvatosan takard be a lyukakat talajjal és vízzel.
- Érdemes lehet cserepekben is elindítani, majd átültetni, ha már 20-30 cm magasak.
- Védd növényeid. Fedd le a növények alapját faforgáccsal vagy gyepnyírással, hogy megőrizze nedvességet. Győződj meg róla, hogy gyakran öntözik, különösen forró, száraz időszakokban.
- Ha babot vagy borsót termesztesz, akkor ügyelj arra, hogy rendszeresen szedd őket, hogy a növények továbbra is virágozzanak és zöldségeket termeljenek.
Ez egy szórakoztató projekt, amelyet megtehetsz a gyerekeiddel, tehát vondd be őket a lehető legnagyobb mértékben! Minél többet segítenek, annál több tanulást, szórakozást és büszkeséget fognak átélni a játszóházban.
Boldog kertészkedést!