A kertészkedés egy pihentető kikapcsolódási lehetőség – e mellett csökkenti a vérnyomást, sőt, kalóriát is éget. Arról már nem is beszélve, hogy sokkal kiegyensúlyozottabbak azok az emberek, akik rendszeresen kertészkednek. Vannak azonban olyan veszélyei, amelyre sokan nem figyelnek – ám nem érdemes homokba dugni a fejünk, ugyanis azzal csak nagyobb bajt okozhatunk!
1. Horzsolások és egyéb sérülések
Kertészkedés közben könnyen megsérülhetünk: elég csak egy hirtelen mozdulat a rózsabokor közelében és máris egy szép kis seb díszíti a kezünk. Nyilván valóan ez nem fáj – viszont mindig ki kell mosni alaposan, ugyanis a talajban olyan baktériumok is élnek, amelyek fertőzést okoznak. Ha tehát megtörtént a horzsolás, mosd meg a sebet, majd ha szükséges, húzz inkább egy kesztyűt.
2. Betegséget hordozó bogarak
Egyes bogarak is, de főként a kullancs nagyon veszélyes a kertben. A Lyme-kór az egyik legismertebb betegség, amit kullancstól el lehet kapni (e mellett még 11 különböző betegséget is lehet kullancs által kapni). A fertőzés tünetei: hidegrázás, láz, fejfájás és izomfájdalom. Ezért miután bemész a kertből, alaposan nézd át magad, hogy nincs-e benned kullancs!
3. Erős vegyszerek
Akármennyire is környezet tudatosak vagyunk, erős vegyszerekre sajnos mindig szükség lesz. Mindig beszélj szakértővel, mielőtt egy vegyszert használnál – és arról is érdemes tájékozódni, hogy mit-mivel szabad keverni. Egyes vegyszerek ugyanis negatívan is kölcsönhatásba léphetnek egymással – ami sem a környezetnek, sem a szervezetednek nem tesz jót. Viselj mindig kesztyűt és maszkot is, ha permetezel – illetve próbáld mindig elkerülni a vegyszerrel való érintkezést.
4. Hosszú, forró délutánok
Ha fanatikusan belemerülünk a kertészkedésbe, elfelejtünk még inni is. Meleg napokon azonban folyamatosan kell inni, és sokat. Ha fejfájást, szédülést vagy letargiát érzünk, akkor azok a kiszáradás előjelei – ilyenkor pihenni kell kicsit és inni.
5. Napégés
Nem csak a tengerparton és strandon van szükség naptej használatára, hanem bizony kertészkedés közben is. A forró nyári napokon a kertben ugyan úgy ki vagyunk téve a leégés veszélyének, mint vízparton. Ne feledkezz meg a tarkódról, illetve fülcimpádról sem – hiszen ezek a helyek nagyon ki vannak téve a veszélynek.
6. Mérgező növények
Egyes virágok, mint például a hortenzia mérgezőek is lehetnek – ha lenyeljük őket. Nyilván felnőtteknél kicsi ennek a veszélye, viszont kisgyerek vagy háziállat könnyedén lenyelheti. Így ha a közelben vannak, fokozottan figyelj rájuk!
7. Húzódások és rándulások
Bár a kertészkedés egyszerű és nem túl megerőltető munkának tűnhet, ám gondoljunk csak a nagy kiszerelésű virágföldre vagy nagy vödör kiásott földre. Ha nem vagyunk kellően bemelegedve, könnyedén meghúzhatjuk a hátunk vagy akár a térdünk is. Még az olyan egyszerű feladat, mint a gereblyézés is okozhat ínygyulladást.
8. Megfelelő felszerelés
Egyes kerti munkához, mint például a fűrészelés vagy favágás, megfelelő ruházat és felszerelés szükséges. Nehezebb munkát soha ne végezz papucsban, ugyanis az rendkívül baleset veszélyes lehet (akár már egy zsák cipelése során, ha megcsúszol).