A szájmaszkok vészesen fogynak, ezért sokan saját maguk készítik el akár személyes használatra, akár egészségügyi intézményeknek adományozás céljából. Most segítek, hogyan tudod te is lépésről lépésre elkészíteni!
Vészesen fogynak a szájmaszkok
Sajnos az egészségügyben dolgozók maszkjai vészesen fogynak, mert a betegek száma napról napra növekszik a kórházakban. Magyarországon már több mint 1650 koronavírus fertőzöttet tartanak számon, világ szinten pedig már 2 000 000 fölé tehető ez a szám.
Miért szükséges a szájmaszk?
Sok cikket olvastam ebben a témában, de a vélemények megoszlanak: Egyesek szerint az egészséges embereknek nem tesz jót, míg mások köteleznék a szájmaszk viselését.
Mivel a tesztek sem 100%-osak, illetve a legtöbben tünetmentesen kihordják a koronavírust, ezért én úgy gondolom, hogy felelősségteljesek csak akkor lehetünk, ha a közösségi helyeken, ahova kénytelenek vagyunk elmenni (például: élelmiszerboltok, gyógyszertárak, tömegközlekedési járművek) IGENIS VISELJÜK A SZÁJMASZKOT.
A szájmaszkok viselése mindenki számára bizonyos fokú védelmet nyújt a körülöttük köhögő és tüsszentő emberek ellen.
Ugye te sem szeretnéd, hogy megfertőzzenek?
Házilag készíthető szájmaszk
A házilag készített szájmaszkok elkészítéséhez a legjobb, a 100%-os pamut anyag, mert nem csak kimosni, hanem fertőtleníteni is kell ezeket a maszkokat használat után.
Ha van, nem használatban lévő ruhád vagy ágyneműd jó állapotban, akkor azokat is felhasználhatod az új anyagok vásárlása helyett. Ügyelj arra, hogy mielőtt elkészíted a maszkot a pamut anyagot forró vízben mosd ki a baktériumok elpusztítása érdekében, majd fertőtlenítsd. Arra is figyelj oda, hogy a szájmaszk felhelyezése előtt, alaposan moss kezet és a maszk viselése közben ne érintsd meg a kezeddel.
Milyen gyakran kell mosni és fertőtleníteni a pamut szájmaszkot?
A házilag elkészített maszkod mosd naponta, lehetőleg minden használat után mosószer és forró víz segítségével. Ezt követően pedig fertőtlenítsd is!
Ha egy háztartásban élsz egy koronavírus fertőzött beteggel, akkor minimum 4 óránként, ha pedig közösségi helyen viseled, akkor a használat után közvetlen.
TIPP: Miután alaposan kimostad és fertőtlenítetted, a legjobb, ha KIVASALOD! Így még inkább elpusztulnak a baktériumok!
Lépésről lépésre megmutatjuk az arcmaszk varrásának készítését. Nem kell hozzá sok minden, csak:
- 1 pamutszövet
- 2 gumiszalag
- tű
- cérna
- olló
Elkészítése:
- Vágj ki az anyagból két 10 x 20 cm-es téglalapot.
- Helyezd mindkét anyagot egymásra illeszkedve (a szövetek hátoldalát).
- A kétrétegű anyag mind a négy oldalát hajtsd be és varrd össze úgy, hogy a gumiszalag átférjen.
- Miután beletetted mindkét oldalt a gumiszalagokat, kötsz rájuk egy-egy csomót.
- A maszk négy sarkában két öltést csinálj, hogy biztosan jól tartson, amikor felveszed.
FONTOS: A szájmaszkok semmiképp sem helyettesítik a többi védőintézkedéseket!
Be kell tartani a lehetséges távolságot más emberektől, valamint az alapos kézmosásról sem szabad megfeledkezni. A maszk viselése nem fog hatásosan működni, ha a többi védőintézkedést nem tartod be.