Elő a vegyszerekkel a tiszta otthonért, vagy mégsem?
Ahhoz, hogy maradéktalanul tisztává varázsoljuk otthonunkat legalább évszakonként be kell iktatni egy nagytakarítást, mely során töviről hegyire otthonunk minden egyes pontját alaposan megtisztítjuk. Ilyenkor a szekrények tetejétől kezdve a függönykarnison át a lámpabúrákig mindent le kell tisztítanunk, gondosan odafigyelve a heti takarítások során mellőzőtt helyekre is. Ez egy erősen ajánlott módja annak, hogy elkerüljük a szennyeződések által okozott megbetegedéseket, és harmonikus környezetet teremtsünk otthonunkban.
A nagytakarítások között azonban szükség van szinten tartó, azaz heti takarítások beiktatására is, melyek során egy gyors portörtlés, mosogatás, felmosás és porszívózás javasolt. A mellékhelyiségben a vécé pereme alá fertőtlenítőszert öntünk, a kádat és mosdókagylót szintén fertőtlenítjük és áttöröljük.
Gondoljunk csak bele, rend a lelke mindennek, mi is szívesebben töltjük időnket tisztaságban.
Az, hogy állandóan friss és illatos otthonba érkezzünk tehát kellő odafigyelést igényel részünkről. A takarításhoz elengedhetetlen vegyszereket manapság kezdik kiváltani az alternatív megoldások, melyek kemikáliák nélkül, természetes anyagokból készülnek, s ezáltal nem tesznek kárt sem a környezetünkben, sem pedig bennünk.
Sokan ezek mellett a megoldások mellett teszik le voksukat, sokan kételkednek ezen szerek hatékonyságában.
Érdemes utánajárni a természet adta lehetőségeknek, nem is gondolnánk, hogy milyen hatásos lehet például a citrom, ecet, szódabikarbóna vagy a sütőpor; csak hogy néhányat említsünk.
Amennyiben nem mondunk le a vegyszerekről
Nyilván nehéz lemondani a vegyszerek használatáról és nem is szükséges, mindenki a saját belátása szerint használhatja őket, hatásuk pedig garantált.
Azonban felvet némi problémát. Manapság már a legtöbb háztartásban mosogatógép talaláható, de mi a helyzet azokkal, ahol nem?
Ők a kézi mosogatásra vannak rászorulva, melyhez akármilyen kézkímélő mosogatószert vásárol is, bizony kezeit kiszárítja, körmeit elvékonyítja, töredezésre hajlamossá teszi.
Ne is beszéljünk a fürdőszobai takarítás során használt erőteljes fertőtlenítőszerek maró és szárító hatásairól.
Egyszerű és kézenfekvő megoldás a gumikesztyű használata, de ebben a kánikulában vajon meddig viselhető el egy szellőzést nem biztosító plusz réteg a kezünkön?
Amennyiben nem szeretnénk gumikesztyűt használni, a következőket javasoljuk saját magunk és kezeink védelme érdekében.
Így takarítsunk kezünk védelmében!
- A takarítás megkezdése előtt zsíros krémmel kenjük be kezeinket, hogy az ellenállóbb legyen a vízzel és maró kemikáliákkal szemben!
- Célszerű körmeinket rövidre vágni, így kisebb esély van arra, hogy a munka során megsérülnének.
- Használjun vastag szivacsot a súroláshoz, és próbáljuk minél gyorsabban elvégezni a takarítást, hogy kezeinket minél rövidebb ideig érjék a vegyszerek.
Ezt úgy érhetjük el, ha mosogatáskor az edényeket előbb beáztatjuk, s így csak egy két mozdulat kell a szennyeződések eltávolításához. Ha pedig vízkövet, vagy szappanlerakódásokat szeretnénk eltávolítani, akkor szintén járjunk el hasonló módon, egy rongyra öntsünk a vegyszerből és ezt tegyük az érintett felületre, így szintén könnyű dolgunk lesz.
- A takarítás végeztével mossuk le alaposan kezeinket, majd kenjük be egy zsíros kézkrémmel ismételten, körömágyainkra pedig valamilyen értékes olajat, például ricinus- vagy olívaolajat kenjünk, mely megnyugtatja és táplálja a kiszáradt bőrt, valamint erősíti a körmöt.