Sokszor hallunk arról, hogy milyen aprócska lakásokban is laknak emberek… 20 négyzetméteren nem sok esély van a lakberendezésre, gondolhatnánk elsőre – de ezek a képek bebizonyítják, milyen fantasztikus lehetőségek is rejlenek egy-egy ilyen ékszerdobozban, ha kicsit odafigyelünk lakásunk adottságaira, és betartunk néhány alapszabályt a berendezés során!
A galéria
A legpraktikusabb kihasználása és maximalizálása a térnek, a galéria létrehozása. Persze ehhez azért az is szükséges, hogy a belmagasság alkalmat nyisson erre. Nagyon barátságos és meghitt kis „hálószobákat” lehet kialakítani a félig, vagy teljesen zárt galériákon – így pedig nem kell minden reggel és este az ágy elpakolásával vesződni.
Ha nincs lehetőség állógaléria létrehozására, alváshoz éppen elég egy félgaléria is, amely már kevésbé igényel hatalmas belmagasságot. A galérián érdemes több tároló helyiséget elhelyezni, hiszen ez alig van szem előtt, és így a lakás többi részét nem kell polcokkal és szekrényekkel teletömni.
Világos terek, optikai csalódás
Egy-egy sötét falszín olykor nagyon stílusosan tud festeni, ám az icipici házaknál, lakásoknál ez nem ajánlott. Minél világosabbak a falak és a bútorok, a lakás annál tágasabbnak fog tűnni! Ha mégis szeretnél valami színt csempészni otthonodba, az is világos legyen – és ügyelj rá, hogy a plafon világosabb legyen a falaknál. Ehhez hozzásegít még, ha a bútorok matt felület helyett inkább fényes anyaggal vannak borítva.
A festéssel optikailag növelheted lakásod: ha a falak magasságával nem vagy megelégedve a függőleges csíkok nyújtanak számodra megoldást, ha csak tágítani akarod a teret vízszintes csíkokkal érdemes próbálkoznod.
Tükrök... tükrök mindenhova!
A kis terek nagyobbnak mutatásához az egyik legnagyszerűbb módszer, ha sok tükröt helyezel el mindenhova. A tükrök egyébként nagyon dekoratívak tudnak lenni, nem kell feltétlen a hatalmas, sima felületű, egyszerű daraboknál leragadni: egy-egy különleges forma, vagy változatos felület nem csak tágasabbnak mutatja majd lakásod, de nagyon esztétikus is.
Letisztult formák
Bár a minimál stílust inkább nagy tereken alkalmazzák előszeretettel, pici otthonunkba is érdemes egy-egy vonulatát beépíteni, ha engedi pénztárcánk. A letisztult formák, és a kevés dísz segít, hogy kis lakóterünk ne tűnjön zsúfoltnak és telinek.
Rejtett tároló helyek mindenhova
A pici ház egyik legnagyobb hátránya, hogy nincs hova pakolni. Erre a legjobb megoldás, ha minden egyes berendezési tárgyat ennek megfelelően választasz meg: ahol csak tudsz, rejts el tároló helyeket. Például a dohányzóasztal legyen minél fedettebb, rejtett zugokkal, és ha van galéria a lépcső alá is érdemes egy-egy fiókot szereltetni.
Rejtett lámpák, sok fényforrás
Egy lelógó csillár a teret kisebbnek mutatja, és zsúfoltságot is eredményezhet. Ehelyett helyezz sok kisebb izzót a szobában több helyre, akár rejtve is.
Dekoráció, mintázatok
A sok kicsi mintát a kis lakásban élőknek sajnos el kell felejteniük. Se a szőnyeg, se a kárpit, se a függöny ne legyen mintás, hiszen ettől zsúfoltnak hat a belső tér. Ha mindenképpen képet akarsz kiakasztani, akkor csak nagy felületű képet, és maximum egyet kettőt, semmiképp se rakd tele a falad a kedves emlékekkel. Ha szeretnéd őket minden nap látni montírozd össze, így egy nagy képként helyezheted fel a falra, amely nem teszi még kisebbé lakásod optikailag.
Alacsony bútorok
A nagy tároló szekrények – bár nagyon praktikusak, nem kis lakásba valók. Válassz minden bútorból olyat, ami alacsony! Ettől a tér átláthatóvá válik, és sokkal tágasabbnak tűnik majd.
Kicsi nappali maximális kihasználása
Ha pici alapterületű a nappalid is, és szeretnéd a rendelkezésedre álló összes lehetőséget kihasználni, ajánlom figyelmedbe EZT a cikket, melyben ezzel a témával foglalkozom bővebben.