A kis házak sokat nőttek az emberek szemében az utóbbi évtized során. Az úgynevezett „kis ház”, „miniház” vagy „kabinház” mozgalomként emlegetett „tiny house movement” egyre több teret hódít magának Amerikában. De mégis mi értelme ennek az egésznek?
Leegyszerűsítve, a kis házak mozgalom tagjai úgy döntöttek, hogy szándékosan lecsökkentik életterüket. Egy átlagos amerikai otthon mérete 240 négyzetméter, míg egy ilyen miniház 10-40 négyzetméter között mozog. Számtalan méretben és formában készülnek, de mindegyik ugyan azt a célt szolgálja: egyszerű élet egy kisebb, hatékonyabb térben.
Egy érdeklődő számos okból csatlakozhat a mozgalomhoz, de a legfőbbek ezek közül általában a nagyobb szabadság, több szabadidő, illetve fontosak még a pénzügyi és környezetvédelmi szempontok is.
Ha mindez felkeltette az érdeklődésedet, akkor lapozz a következő oldalra, ahol bővebben is kifejtünk 8 nyomós indokot, amik miatt érdemes csatlakozni a kis ház mozgalomhoz.
1. Egy kis ház felépítése lényegesen kevesebbe kerül, mint egy hagyományos méretűé
Az első és talán leglényegesebb különbség a házak árában mutatkozik meg. A kis házak egyértelműen jóval kevesebbe kerülnek egy hagyományos épületnél, habár ezek árai között is legalább akkora eltérés lehet, mint nagyobb testvéreik esetén. Fontos észben tartani, hogy míg az anyagárak valóban alacsonyabbak, az építkezés egyéb költségeivel mérettől függetlenül ugyan úgy számolni kell, és sok olyan részlet jöhet szóba, ami jelentősen dobhat még a legapróbb otthonok árán is.
Nem mindenki képes a saját kezével házat építeni magának, még ha egy kisebb darabról is van szó. Éppen ezért sokan építészeti irodákkal és mérnökökkel terveztetik meg otthonukat, ami persze tovább emeli az árakat, de még így is messze jobban jönnek ki, mintha egy nagyobb házban gondolkodnának, hiszen csupán az alapanyagok töredékére van szükség. Ha nem szeretnél külön tervezőre költeni, akkor nézz szét az interneten, és több száz kis ház alaprajzot találsz majd.
2. Hitelmentesség
Habár ez a szempont még mindig a pénzügyi részhez tartozik, manapság igen nagy szó, ha valaki hitelmentesen költözhet új otthonba. Egy nagy ház nagy hitellel jár, ami egy kisebb ház esetén arányosan csökken. Még ha tehát szükséges is hitelhez folyamodni, egy hagyományos házhoz képest csupán töredék mennyiséggel kell számolni, amitől jóval hamarabb megszabadulhat az ember.
3. Egy miniház olyan, amilyen te szeretnéd, hogy legyen
Egy kis házikó nem kell, hogy állandó lakhelyed legyen. Sokan irodáknak vagy a vendégek elszállásolására használják őket. Vannak szülők, akik egy kis házzal lepték meg gyermekeiket, hogy azok önálló életet kezdhessenek, mégis közel maradhassanak hozzájuk. A lehetőségek száma
végtelen.
4. Bárhová magaddal viheted otthonodat
Pontosabban szinte bárhová. Az alacsonyabb költségek mellett egy másik nagy előny, hogy egy ilyen miniházat könnyedén beköthetsz egy autó mögé, és magaddal viheted egy másik helyre. Munkalehetőség az ország másik végén? Nem probléma.
Még nyaralni is elviheted otthonodat anélkül, hogy egyetlen bőröndöt is ki kellene nyitnod. Felejtsd el a drága szállodákat és a kérdéses tisztaságú fürdőszobákat. Otthonod mindig ott lesz, ahol te! Felmerülhet persze ilyenkor a jogos kérdés – de mi a helyzet a vízzel, villannyal, és a szennyvízzel? A legtöbb kis ház beépített esővíz- és napkollektorokkal rendelkezik, tehát ezek nem jelentenek különösebb problémát.
Sokban hasonlítanak a lakókocsikra – sőt, sok miniháznak ugyan olyan csatlakozója van, mint a lakókocsiknak. Ezeket az otthonokat úgy alakították ki, hogy tulajdonosaiknak ne kelljen az ilyesfajta rendszerekhez kötve élniük, és bárhol leparkolhassanak. Léteznek persze olyan miniházak, amelyeket ilyen téren hagyományosabban építenek meg, azonban ezeknek szükségük van víz, és villanycsatlakozásra is, és nem feltétlenül alkalmasak hosszútávú vontatásra.