A 19. században kezdett kibontakozni csak igazán a magyarság nemzeti öntudata és ez az építészetben is testet öltött.
A 19. század azért volt fontos időszak a magyar történelemben, mert ekkor kezdett kibontakozni a magyar nemzeti öntudat. Ebben az évszázadban vezették be először a hivatalos magyar nyelvet is, ami sokat elárul. A barokkot felváltotta a klasszicista építészet, amit a polgárság is magáénak érezhetett, ugyanis sokkal egyszerűbb volt és kevésbé fennkölt, mint a barokk építészet. Hatalmas fejlődések mentek végbe az országban minden területen és nagyszabású építkezések folytak. Pest kezdett városiasodni; ekkor épültek meg a sorházak és a középületek. Az első jelentős templom a klasszicista stílus jegyében a Deák téri evangélikus templom, amit Pollack Mihály építtetett.
A reformkor két legnagyobb építésze Pollack Mihály és Hild József. Pollack Mihálynak köszönhetjük még a Magyar nemzeti Múzeumot is. Hild Józsefnek abban volt nagy szerepe, hogy az éppen kialakulóban lévő fővárosunkba belevitte a klasszicista építészeti stílust. Így épült a Lloyd-palota és Tänzer-ház. De ő építette az egri főszékesegyházat is, amit a képen láthatunk.
A klasszicista építészetnek Buda és Pest mellett Esztergom volt a központja. Az egyik legfontosabb klasszicista stílusú épület Esztergomban a Bazilika. Viszont az egész ország területén folytak az építkezések, nemcsak ebben a két városban.
A szabadságharc leverése viszont nem szorította teljesen háttérben a nemzet öntudatra ébredését. A kor egyik híres építésze, Lechner Ödön arra törekedett, hogy létrehozzon egy sajátos magyar építészeti stílust, ami csak a miénk és mellőz mindenféle francia, vagy olasz hatást. Lechner a honfoglalás előtti gyökereinket ragadta meg és bevitte az építészetbe a szamárhátívet és más keleti elemeket; viszont nem hagyta ki a magyar népművészeti elemeket sem. Ilyen épület a kecskeméti városháza.
Lechner Ödön létrehozott egy sajátos magyar szecessziót, ami nagyon népszerű lett az akkori fiatalság körében. De nemcsak Lechner épített ilyen épületeket, hanem hasonló remekművet köszönhetünk Medgyaszay Istvánnak is: ezek a Petőfi Színház Veszprémben és Sopronban. A képen az előbbit láthatjuk. Sajnos ez a magyar szecessziós építészet nem tartott sokáig, mert az első világháború véget vetett neki.
Forrás: Wikipédia