Rendszeres metszés
A tapasztalatok azt mutatják, hogy a kis metszetű gallyakra alkalmazott rendszeres metszés gyorsabban gyógyul, illetve a gombás megbetegedésekre is kevésbé érzékenyek. Semmiképpen se felejtsd el fáidat, bokraidat megmetszeni a neki megfelelő évszakban, sőt, akár később is, így irányítva fejlődésüket.
Szerelj be egy vízgyűjtőt
A globális felmelegedés minden télen erős csapadékozást ígér, viszont ezzel szemben inkább egy szárazabb, forró nyarat kapunk mellé. A kert öntözéséhez ugyanakkor érdemes elsődlegesen az esővizet tekinteni forrásunknak – ezért hasznos, amennyiben beszerzünk egy vízgyűjtőt. Segítségével egész évben, folyamatosan képesek leszünk összegyűjteni, gazdálkodni az esőzések vizéből, így is csökkentve a locsolásra szánt összeget.
Vigyázz a vadon növényeire
Tanuld meg kezelni azon növényeket, melyek akaratodtól függetlenül jelennek meg kertedben. Itt nem a gyomnövényekre gondolok, viszont azoknak is egy része ide tartozhat. De gondolj bele, mennyi lóhere nőhet környezetedben, pitypang bújik meg pázsitodban, esetleg piros árvacsalán kezd el növekedni egy-egy bokrod alatt. Őket nem muszáj bántanod, hiszen amellett, hogy feldobhatják kertedet, nem okoznak nagyobb felfordulást, ráadásul a méheket is segítik – arról nem is beszélve, hogy még Te is fel tudod őket használni, ha jobban megismered ezen növényeket. Akit itt érdemes még kiemelni, az a fáidon kúszó borostyán, mely szintén nem minden esetben árt fádnak, ráadásul képes segíteni fejlődését. Ne bántsd a természetet fölöslegesen.
Tegyél fel etetőket
Nem csak télen érdemes segíteni szárnyas barátainkat, hanem az év minden időszakában. Ennek érdekében érdemes nekik biztosítani egy etetőt, vagy legalább egy menedéket, amely rögzíthető, macskától el van zárva, és magasan helyezkedik el egy fatörzsön vagy egy oszlopon. Amellett, hogy ez a madaraknak hasznos, ők is segíteni fognak – csökkenthetik kertedben a kártékony rovarokat, szúnyogokat.
Te szeretsz kertészkedni?