Te is szeretnél tenni a környezetünk védelméért, de úgy látod, hogy a természetbarát megoldások igencsak költségesek? Mutatjuk, miért tévhit ez, é, hogy hogyan tudod néhány egyszerű lépésben takarékosabbá tenni a háztartásod mind a természet, mind pedig a pénztárcád számára!
Hogy hogyan is működik mindez? Hogyan lehet pénztárcabarátabb a zero waste háztartás, ha a csomagolásmentes és környezetbarát termékek sokkal drágábbak? Hát úgy, hogy mindemellett sokkal tartósabbak is. Míg egy flakonos samponnal 1-2 hónapig moshatunk maximum hajat, addig lehet, hogy egy szilárd sampon egy fél évet is kibír. Ugyanez igaz a szintetikus anyagok helyett természetes szivacsból készült tisztító eszközökre is.
Egy környezetbarátabb konyha
Valljuk be, minden háztartásban a konyha az a hely, ahol a legtöbb szemét felgyűlik, hiszen minden élelmiszert és tisztítószer külön csomagolva veszünk. Biztosan Te is találkoztál már az interneten számos olyan ASMR vagy lakberendezési videóval, ahol minden csini kis egyforma palackokba van töltögetve, ezért a konyha hangulata is igazán harmonizáló. Na, és mi lenne, ha ezekbe a kis palackokba nem csak otthon öntögetnéd át a bolti előre csomagolt tisztítószereket, olajokat, cukrokat, hanem mindezeket magaddal vinnéd egy csomagolásmentes boltba, ahol mindezt megcsinálják Neked – annyi különbséggel, hogy nem gyártanak közben annyi szemetet?
Ezeknek a tárolóknak a segítségével nemcsak környezetbarátabb, de sokkal stílusosabb is lehet a konyhád. Na és, ha ennyit segít néhány tároló, gondolj bele, milyen rusztikus hangulatot idézhetsz elő a szilárd mosogatószerrel és a luffából és bambuszból készül tisztító eszközökkel? Ha pedig a száraz alapanyagokat is vászonzsákokban tartod, kész főnyeremény lesz a konyhád nem csak környezetkímélés, de dizájn szempontjából is!
Zero waste a fürdőszobában
Akárcsak a konyhában, a fürdőszobában is jó társunk lehet a növényi alapú luffa szivacs, valamint akár a szövetből készült arctisztító korongok is. Ráadásul rengeteg tisztítószerre is találhatunk alternatívát mind a nagyobb áruházakban, mind pedig a csomagolásmentes boltokban. Így például használhatunk mosódiót és szódabikarbónát mosószer helyett, vagy citromsavat felülettisztítóként. Persze így sem kell lemondanunk a varázslatos illatoktól, mindezek mellé illatolajokat is választhatunk, hogy ruháink és lakásunk igazán frissek legyenek.
Környezetkímélő mindennapok
Ha nem csak otthonodban, de folyamatosan szeretnél figyelni arra, hogy minél kevesebb szemetet halmozz fel, érdemes lehet bevetned az olyan csodaszereket, minta vászonszatyrok, viaszos szalvéták, vagy akár a szövetzsebkendő.