Most magyar művészek és történészek munkájának köszönhetően, animációk segítségével pillanthatunk be számos középkori vár falai közé, például, hogy hogyan is nézett ki az egri vár a török ostrom előtt, vagy mely erődítményrendszerből rohant ki Zrínyi Miklós.
Bármikor, ha elutaztam megnézni egy várat, mindig eszembe jutott: hogy nézhetett ki ez teljes egészében, amikor még álltak a falai? Szerintem szinte mindenki elgondolkodott már azon, hogy milyen is lehetett valójában egy középkori vár, milyen élet lehetett benne, a lakók mit csinálhattak, hogyan élhettek, mit dolgozhattak... stb.
A Sümegi vár
IV. Béla építtetett, Ulászló uralkodása alatt pedig megerősített sümegi várat a XVII. század elején ágyúlövés nélkül feladták a kurucok, négy évvel később pedig felgyújtották a császári csapatok.
Simontornyai vár
A simontornyai vár a 13. században épült, tekintsd meg most elméleti rekonstrukcióját a videóban.
A Hollókői vár
A hollókői vár kezdve a XIII. századi felépülésétől, egészen a XVIII. században történt elhagyásáig.
A Rezi vár
A Rezi vár a XIII-XIV. Század fordulóján épült a Keszthelyi-fennsíkon, melyet az Oszmán Birodalom katonái gyújtottak fel 1589-ben. Azóta nem építették újjá.
Tokaji vár
A XIV. században épült, több alkalommal bővített Tokaji várat II. Rákóczi Ferenc 1705-ben leromboltatta, ezzel állva bosszút a császáriakon Sárospatak feldúlásáért. Feltárása folyamatban van már.
Szigetvár
A XV-XVI. században kiépült Szigetvár erődítményrendszere, melynek főkapitánya 1561-től öt évvel későbbi híres kirohanásáig Zrínyi Miklós volt.
Az Egri vár
Egri püspök parancsára építtetett vár, 1261 körül készült el, melyet Gárdonyi Gézának köszönhetően kicsik és nagyok, egyszóval már mindenki ismer. Szemléltetésben az 1552-es, török ostrom előtti állapotban tekinthető meg.
A Thury-vár
A késő XIV. század óta álló, ma Várpalota főterének díszeként szolgáló Thury-vár 1569-ben