Mi a helyzet akkor, ha felújítandó ingatlannal állunk szemben?
Ekkor érdemes azzal számolni, hogy mennyibe kerülhet maga a felújítás.
Amennyiben egyáltalán nincs rálátásunk, nem tudjuk megsaccolni, hogy milyen árban kellene gondolkoznunk, akkor érdemes a hüvelykujjszabályt alkalmazni. Abban az esetben, ha ezt szeretné a tulaj alkalmazni, akkor sorra kell vennie néhány dolgot:
- milyen az alaprajz, annak lehetséges-e alakítása,
- milyen a nyílászárók állapota, azok milyen anyagból készültek,
- milyen a padló, fűtésrendszer, fürdőszoba, konyha állapota,
- mikor voltak cserélve a vezetékek, csövek,
- merre néz a lakás,
Fontos azt is mérlegelni a kalkuláció során, hogy tégla-, vagy éppen panellakásról van-e szó, hiszen mindkettő más és más tulajdonságokkal rendelkezik.
Panellakások esetében fontos tudni, hogy a becslés sokkal egyszerűbb lesz, hiszen egy adott környéken csupán néhány alaprajztípus található meg, így kevesebb paramétert kell majd számításba venni. Meghatározó, hogy hányadik emeleten helyezkedik el, hogy szigetelt-e a ház, vagy sem, illetve, hogy a nyílászárók le voltak-e cserélve a közelmúltban, vagy sem. Negyedik tényezőként pedig érdemes kiemelni, hogy az is fontos, hogy ablakos vagy éppen sötét konyhás lakásról van szó.
Ez a négy tényező szokott lesősorban felmerülni, mégis érdemes olyan pontokra is kitérni, mint hogy milyen az állapota, mennyire forgalmas környéken helyezkedik el. Ezen a ponton meg lehet kérdezni a közös képviselőt, hogy az utóbbi időben mennyiért keltek el a házban lakások.
Milyen hibába eshet bele könnyedén a becslő?
A leggyakoribb árazási hiba, amivel találkozhatunk, az az, ha abból indulunk ki, hogy pénzre van szükségünk. Emellett gyakori az is, hogy a tulajdonos olyan ismerősre, rokonra vagy barátra hallgat, akinek semmilyen érzéke nincs a piachoz, s ez határozza majd meg az árat.