Sokaknak tetszik, és vágynak rá, de vannak, akik ódzkodnak tőle… Szeretném felvázolni a tetőtéri lakrészek pro és kontra lehetőségeit és tanácsokat, útmutatást adni azoknak, akik félnek belevágni vagy épp nem úgy sikerült az eddigi enteriőr kialakítása, ahogyan azt szerették volna.
Az első, amit szem előtt kell tartanunk, hogy a tetőtér kialakításához engedély szükséges, amit a helyi építésügyi hatóság hagy jóvá vagy utasít el. Új építésű ingatlan esetében már eleve így készül a terv. Ha megvan az engedély, kezdhetjük is a berendezkedést...
Van-e általános szabály a tetőtér kialakítására?
Amennyiben lehetséges az adott tetőteret ne osszuk sok részre, mivel a tetősíkok egyébként is megtörik a felületeket – a „kevesebb több”- legyen ez az alap irányelvünk!
Bútorok a tetőtérben
Nyilvánvaló, hogy a ferde tetősíkok miatt, a helyiségek nem bútorozhatóak hagyományosan és teljes körűen. A standard, előre gyártott és hagyományos bútorokról legtöbbször le kell mondanunk. Néhányan ezt hátrányként kezelik, de amennyiben az eredetiségre törekszünk mindenképp előny, hogy egyedi bútorokat helyezhetünk el, egyedi funkciókkal, saját kreativitásunkat beletéve, a rendelkezésre álló helyet maximálisan és praktikusan kihasználva. Mindenképp nagyobb átgondolást és frappáns ötleteket kíván meg egy ilyen lakótér.
Hasznosak lehetnek az alacsonyabb, fiókos komódok, amelyek szinte belesimulnak a térdfalak vízszintes síkjaiba, így kihasználhatóvá válnak a holtterek. Alkalmazhatunk továbbá függesztett bútorokat, pultokat, polcokat az adott paraméterekre szabva.
Vannak, akik szeretnék a tér minden zegét-zugát kihasználni, így a ferde falak mentén háromszögszerűen beépítik a falakat, a teret. Ez is megoldás lehet, bár ez tovább hangsúlyozza a meglévő optikai eltérést. Használjunk kisebb bútorokat, és helyezzük el azokat ízlésesen, szellősen.
Burkolatok és dekorelemek okosan kivitelezve
Érdemes kisebb méretű lapokat, mozaikokat választani, mivel ez optikailag tágítják a teret. Sőt minél világosabb ezek árnyalata, annál inkább!
Ajánlatos kicsit felfelé nyújtani a teret, ezt függőleges dekorelemekkel is elérhetjük, pl: egy-egy tapétacsík, üvegfalrész, álló tükör, kép a falon. Amennyire lehetséges kerüljük a világítótestek, lámpák ferde falon elhelyezését is!
Színválasztási praktikák
Kiemelt fontosságú a megfelelő színek megválasztása. Mindenképp érdemes világos és pasztellszíneket alkalmazni. A ferde falakat, síkokat lehetőleg azonos színűre fessük, így összhatásában magasabbnak és tágasabbnak érezzük majd a teret és kevésbé érzékeljük azt, hogy a falak befelé dőlnek.
Ablakok – azaz a beáramló fény manipulációja
Talán ez az egyik sarkalatos pontja a tetőtéri lakásoknak, hiszen zavartalanul be tud jutni a fény. Rendkívül vonzó tulajdonság ez ősszel, télen és tavasszal, de a nyári hónapokban, ha nem gondoskodunk megfelelő védelemről gyorsan felmelegedhet a lakás. Nem mindegy, hogy milyen árnyékolót használunk! A belső árnyékolók kevésbé enyhítik a benti forróságot, léteznek ugyan már nagyon jó minőségű hő visszaverő típusúak. A textil anyagúak gyakorlatilag hangulati elemként foghatók fel, a káprázat tompítását segítik. Ha a belső forróságot szeretnénk kellőképp enyhíteni, külső árnyékolóról (reluxa, redőny, hővédő roló) célszerű gondoskodni, de elérhetőek teljes fénykizárós megoldások is.
Fontos gondoskodni továbbá az anyagok védelméről is, hisz az épületszerkezet fokozottan ki van téve az időjárási viszontagságoknak, mivel közvetlenül éri a csapadék, napfény, könnyebben lehűl, hamarabb felmelegszik. Amennyiben fából van a szerkezet gondot kell fordítani a fa kezelésére, valamint különösen a gombásodás elleni prevenció is fontos. Meghatározó a tetőtér esetében a szigetelés jelentősége, ezt a kialakítást mindenképp bízzuk szakemberekre!
Fürdőszoba a funkcionalitás jegyében
A fürdőszoba kialakítása során mindenképp számolnunk kell a dőlésszöggel. Meg kell határoznunk, hogy hova kerüljön pl. a zuhany, amely megköveteli a min 2 méter magasságot, bár gondolkodhatunk méretre gyártott zuhanyfalban is.
El kell gondolkodnunk továbbá azon, hogy térdfalnál elfér e a WC parapetfala. Nem csak a szaniterek elhelyezését és méretét kell figyelembe venni, de a felhasználók méreteit is, és hogy akadálymentesen meg tudják közelíteni, használni tudják azokat. Tetőtérben kardinális figyelmet kell fordítani a vízszigetelésre!
Mai trendek a tetőtér kialakításában
Manapság idejét múltnak számítanak a lambériás kialakítások. Amennyiben ragaszkodunk hozzá, adott a lehetőség, hogy lefessük fedőfestékkel (főképp fehér lazúr ajánlatos). A gipszkartonos felületképzés itt is nagyon elterjedt, hiszen könnyen megmunkálható, alakítható. Továbbra is hódítanak a látszó faszerkezetek is, valószínűleg nem is mennek ki a divatból, hisz némely stílusnál ez elengedhetetlen követelmény.
Tetőtér lehetőséget ad nagyvonalú loft lakások kialakítására is. Ha ilyenben gondolkodunk mindenképp egyedi és elegáns terek jönnek majd létre, ahol az élettér szabadon áramolhat.
Összegzés:
A tetőtéri otthonok előnyei:
- gyönyörű panoráma
- nincs kíváncsiskodó szomszéd
- világos, fényben úszó terek
- kevesebb zaj
- egyedi bútorok, kialakítások és megoldások
A tetőtéri otthonok hátrányai:
- túl nagy belmagasságnál, nehézkes a takarítás
- nem megfelelő szigetelés vagy fényvédelem nélküli kellemetlenségek
- szabvány bútorokat nehéz elhelyezni
- nehezebben kihasználható terek, térdfalak
- tetőtéri ablakokra kellően ügyelni kell (pl, ne maradjon nyitva ha eső várható)
Bodnár M. Rita
Lakberendező/Enteriőr tervező
Tanácsadással, tervezéssel, lakberendezéssel kapcsolatban elérhető vagyok elérhetőségeimen: