A magnézium az egyik legalapvetőbb ásványi anyag, amelyre szervezetünknek szüksége van. Éppen ezért komolyabb problémákat is okozhat, ha hiányt szenved belőle a szervezeted. Mutatjuk, hogyan próbálja erre felhívni a tested a figyelmet!
A magnéziumhiány manapság mondhatni, népbetegségnek számít. Sokat ugyanis az olyan alapvető élelmiszerekkel viszünk be a szervezetünkbe, mint a kenyér, a zöldégek és a gyümölcsök, vagy a tejtermékek. Az ezekkel bevitt magnéziumnak azonban csak egy része képes felszívódni, a többi viszont az olyan testnedvekkel, mint a vizelet, vagy az izzadság kiürül. Éppen ezért érdemes odafigyelned a folyamatos pótlására. mutatjuk, hogyan figyelmeztethet a szervezeted, ha nem jut elegendő magnéziumhoz.
A magnéziumhiány okozta fáradtság
A magnézium fontos szerepet játszik a szervezetünk működéséhez szükséges energia előállításban, ugyanis a sejtek mitokondriumai nagy mértékben támaszkodnak rá ezen folyamat során, valamint a mellékvesék működésében is kiemelkedő szerepe van.
A magnéziumhiány okozta álmatlanság
A magnéziumhiány okozta fáradtsághoz az álmatlanság is hozzátartozik. A magnézium ugyanis részt vesz egy gátló hatású neurotranszmitter előállításában, amely az alváshoz szükséges ellazulásért is felelős. Ilyen esetekben a probléma orvoslásában nagy segítségünkre lehetnek a magnézium tartalmú kiegészítő vitaminok, gyógyszerek.
A magnéziumhiány okozta migrén
Számos vizsgálat kimutatásaiból mára tudhatjuk, hogy a szervezet alacsony magnéziumszintje gyakran szoros összefüggésben áll a krónikus migrén kialakulásával. Ugyanis ahogyan azt már fentebb is említettük, a magnézium kulcsfontosságú szerepet tölt be a neurotranszmitterek termelésének szabályozásában. Így a fentebb írtakhoz hasonlóan a migrénes epizódok csökkentésében is hatékony szerepe lehet a magnézium tartalmú étrendkiegészítőknek.
A magnéziumhiány okozta izomfájdalmak
Nem csak a neurotranszmittereknél, de az izmok esetében is fontos szerepet játszik a magnézium. Ha ugyanis nincs a szervezetünkben kellő mennyiségű magnézium, az izomösszehúzódásaink koordinálatlanok és sokkal gyengébbek lesznek – így pedig igencsak fájdalmas görcsök is kialakulhatnak. Ha gyakran találkozunk ezzel a problémával, akkor a legvalószínűbb, hogy a magnéziumhiány bújik meg a hátterében – ez ugyanis az egyik leggyakoribb tünete – azonban minden esetben érdemes kikérnünk háziorvosunk tanácsát is.
A magnéziumhiány okozta székrekedés
A székrekedés egyike a leggyakoribb emésztési problémáknak. Ennek az orvoslásában könnyedén segítségünkre válhat a magnézium, melynek bevitele segít a széklet lágyításában, így az anyagcsere felgyorsításában is.