Mutatunk néhány hasznos tanácsot lakásunk díszeinek gondozásához a hideg időben. Mi az, ami árt és mi az, ami használ ilyenkor a cserepeseknek?
A szürke téli napokon tagadhatatlanul kellemes, ha a fűtött lakásban egy kis zöld cserepesen pihentethetem a szemem néhány percig. Szerintem mindenkinek hiányoznak a színek az utcán, a zöldre és a virágzó fákra viszont sajnos még várni kell 1-2 hónapot. Otthon viszont vigasztalhatnak a dísznövényeink, de ezért cserébe nekünk is résen kell lennünk, ha nem akarjuk, hogy ezek a kis színfoltok is megsárguljanak, elpusztuljanak. Jöjjön néhány jó tanács, avagy Tedd, kontra Ne Tedd a növényeddel:
A gondoskodás fontos minden élőlénynek, de csak akkor, ha a szükségleteinek éppen megfelelő mennyiségben kapja ezt, se többet, se kevesebbet. Növényeink igényei a hideg idő beköszöntével megváltoznak, és kicsit maguk is megzavarodnak, hiszen a meleget megkapják a fűtött lakásokban, fényt viszont sokkal kevesebbet, mint hasonló hőfoknál megszokottan.
Növényeid ilyenkor pihenőjüket töltik, kevesebb vizet és tápanyagot igényelnek, ezért mérsékeld a megszokott locsolást! Heti egyszer elegendő vizet adni nekik, ha többet kapnak, épp az ellenkezője fog történni annak, amiért locsolnád.
A folytatásban további tanácsokat találsz!
A napfény igényes zöldek ilyenkor is szeretnek fényhez jutni, a nélkül nagy az esélye, hogy kifakulnak, megsárgulnak. Ezért próbáld lehetőség szerint napos helyre rakni ilyenkor őket, ez általában ablak közelében van nyilván. Szellőztetéskor viszont figyelj, hogy ne maradjanak közel a nyitott ablakhoz, könnyen kifagyhatnak a hirtelen rájuk áramló hidegtől.
A száraz fűtött lakás levegője nem kedvező a legtöbb növény számára, persze vannak kivételek, mint a broméliafélék, pletyka, sárkányfa, stb. Fokozottan figyelj oda a párásításra, akár a mosás után a szobában kiterített ruhákkal, akár szobai párologtatóval elérhető optimális páratartalom. Ez ráadásul a bőrödnek és nyálkahártyádnak is jót tesz, nem szárad ki olyan könnyen, mint egyébként télen.
Erről jut eszembe, a növények levele és épp úgy szeret lélegezni és tiszta lenni, mint a mi bőrünk. Ezért hetente, kéthetente jót teszünk velük, ha lemossuk a leveleiket, vagy csak áttörölgetjük egy nedves kendővel. Szebbek lesznek és könnyebben jutnak fényhez, levegőhöz.
A következő oldalra lapozva egy kis kaktusz tipp :)
A kaktusz félék bár szeretik a meleg és száraz klímát, a napfény hiánya nem sok jót vált ki belőlük. Elpusztulni lehet nem fognak, de nyúlánk, sárga hajtásaikkal, elsatnyulhatnak, ami nem lesz túl esztétikus. Őket mindenképp érdemes nagyon világos ponton teleltetni, ablak közelben, vagy melegebb lépcsőházban. Ha viszont ez nem opció, jó ha kapnak egy téli szállást, ahol nem kapnak napfényt, de hűvös 5-10 fok körüli hőmérsékleten jót alhatnak tavaszig.
Tény, hogy mindent lefedő megoldást nem lehet adni a szobanövények téli gondozására, hiszen minden növénynek más és más igényei vannak. Az alap sémák tudatában viszont könnyebb lesz kalkulálni, melyiknek mire van szüksége, ha pedig időnk engedi, pár órát rászánva utána olvashatunk egyenként is, melyik cserepesünk, hogy érzi a legjobban magát. Ennyivel mi is megkönnyíthetjük nekik a telet, ha más szépségükkel egész évben lakásunk díszei.