Bizony a koronavírus járvány alatt az alapvető higiénia, gyakori kézmosás mellett, használati tárgyaink, így ruháink fertőtlenítésére is különös gondot kell fordítanunk. Bár a koronavírus cseppfertőzéssel terjed emberről emberre, bizonyos felületeken megtapadva, például ruhánk szövetén egy ideig életképes maradhat. Éppen ezért nem árt, ha nagyobb gondot fordítunk a ruháink fertőtlenítésére. Mutatjuk is mikre kell figyelni!
Meddig marad életképes a koronavírus a ruhákon?
Számos vizsgálatot folytattak le annak érdekében, hogy megtudják, a különböző felületeken mennyi ideig életképes a vírus, azonban pontos eredmények nem állnak ennek ellenére sem rendelkezésre. De annyi biztos, hogy a keményebb anyagokon, mint például a fém (éppen ezért nem javasolt most ékszert sem viselni), sokkal tovább megmarad, mint a puha textilfelületeken. De így is veszélyes lehet, hiszen az a kis idő is elég lehet a vírusnak, hogy bejusson a lakásodba. Nézzük mikre érdemes odafigyelni, hogy elkerüljük a kockázatot!
A kabát, cipő és táska kritikus pont
Nadrágot, pulóvert és egyéb ruhát tudunk minden kint tartózkodás után cserélni, és ezeket megtisztítani, de a cipővel, kabáttal, valamint táskával már nem ilyen egyszerű a helyzet, mert ezekből általában szezononként egyet, maximum kettőt használunk. Ezért elsősorban azt ajánljuk, hogy olyan anyagú táskát, cipőt, valamint kabátot válassz, amit egyszerű fertőtleníteni, a kényes anyagokat tedd félre egy kis időre. A műbőr vagy lakkbőr felületekre például tökéletesen alkalmas a fertőtlenítő kendő, még a bőrt ez kiszáríthatja. Továbbá nem árt ezeknek egy kis sarkot kialakítani az előszobában ahová elszeparálva tudod őket gyűjteni. Valamint itt is felhívnánk a figyelmet a fémre, nem árt a fém gombokat, fogantyúkat külön fertőtleníteni!
Azonnali mosás, vagy légtelenül elzárás
A kockázatok minimalizálása miatt, amint beérsz a lakásba azonnal öltözz át, ruháidat pedig vagy azonnal rakd a mosógépbe, vagy zárd el légtelenül egy szemetesszákba. A nem otthon viselt ruhákat nem ajánlott sem a többi szennyes közé gyűjteni, sem itt-ott eldobálni, például a szék háttámlájára teríteni, megelőzve ezzel, hogy a vírus átterjedjen a többi tárgyra, szövetre. A fertőzött légúti cseppek idővel kiszáradnak a felületen, ezáltal inaktiválódhat a vírus, ha nem érintkezik mással ez idő alatt, akkor nyert ügyed van.
Így mosd a ruháidat a koronavírus járvány idején
Fontos kérdés, hogy hogyan kell a ruhákat mosni, annak érdekében, hogy mentesítsük őket a koronavírustól? A válasz, hogy lehetőleg magas hőfokon. Persze vannak ruhák, amik ezt nem bírják, ezért érdemes megnézni a címkéket mielőtt valamit csakúgy kikapnánk a szekrényből, és olyan ruhákat viselni a járvány idején, ha el kell menned valahova, amik bírják a gyűrődést. Nézd meg a címkén azt is, hogy bírják-e a fertőtlenítésre alkalmas klór tartalmú anyagokat. De nem szabad megfeledkezni a vasalásról, mint hőkezelésről sem, azt is vedd figyelembe a ruha választásnál, hogy ki is lehessen vasalni az anyagot!