Több éves fejtörés után meghökkentő találmánnyal állt elő az Újvidéki Egyetem Építészeti Karának egyik végzős diákja. Természetes anyagból, a nádból egy olcsó, és egyben környezetkímélő betont állított elő. Hogy hogyan? - az is érdekes.
A nád, mint az építészetben használatos alapanyag
A nádbeton pillantásra olyan, akár a szokásos betonblokk, de ez a környezetünkben terem meg, az Alföld nedves, sík vidékein. Az apró kavics helyett ugyanis aprított nádból és portlandcementből készítette Bojan Bjelajac, az Újvidéki Egyetem Építészeti Karának végzős diákja, aki már évek óta tanulmányozza a nádat, mint az építészetben használatos alapanyagot. Figyelte hogyan vágták, hogyan dolgozták fel és hogyan készítettek belőle téglát, amely évszázadokon keresztül dacolt az időjárás viszontagságaival.
Nádtermesztés a Vajdaságban
Ez a tégla 200 éves. Már akkor úgy gondolkodtak az emberek, hogy azt az anyagot kell az építésnél felhasználniuk, ami körülöttük van, ez pedig a föld és a szalma. Ebből állítottak elő olcsó és egészséges építőanyagot. A fiatal építész szerint a nádtermesztés - az építőipari felhasználás miatt - a Vajdaságban gazdasági lehetőség is. Az alacsonyan fekvő réteken, vízpartokon nagy nádmezőket lehetne termeszteni, amely a zöld területeket növelné, és közben megteremne a nádból készült beton alapanyaga is.
Lapozz a további érdekes részletekért!
A nádbeton kidolgozása
Bojan Bjelajac elmondta: "Olyan épületanyagot akartam előállítani, amely elsősorban környezetkímélő, az embereknek egészséges lakásfeltételeket nyújt, és a belőle készült épület fűtéséhez kevesebb energiára van szükség, tehát egyben jó szigetelőanyag is." A jövő téglájának kidolgozása nem volt egyszerű. Először is le kellett darálni a nádszálakat, majd hosszas kísérletezéssel meg kellett állapítani, hogy a nád milyen arányban legyen a többi összetevevővel, a vízzel és a cementtel. A falazásra készített blokkok szemcsésebbek, míg az üvegtartó szerkezet anyaga a vékony fala miatt sűrűbb. Ennek kiöntésére egyedi vibrációs prést is konstruált a fiatal feltaláló.
A nádbeton tulajdonságai
Bármennyire furcsán hangzik is, de a nádbeton tűzálló, és ilyen szempontból teljes mértékben megfelel a hazai és a nemzetközi szabványoknak, ugyanakkor ellenálló a különböző élő organizmusokkal szemben is, így nem kell toxikus védőszerekkel kezelni. Bár 60%-kal könnyebb a hagyományos betonnál, nyomásszilárdsága és teherbírása nagy. A már szabadalmazott találmányt feltalálója a becsei újítások kiállításán mutatta be először, a makói Idea elnevezésű rendezvényen pedig második díjat nyert.
Forrás: Betonnet