Válaszolj kritikával a kritikára
Ezen a ponton nem mások kritizálására gondolok, hiszen már elmondtuk, hogy az miért nem kifizetődő hosszútávon. Tisztában kell lennünk azzal is, hogy nincs olyan ember, akinek mindig igaza van, és ez a gondolatokra is vonatkozik. Ez ott mutatkozik meg, hogy míg az egyik asszociációnk megalapozottabb, a másiknak nem biztos, hogy sok köze lesz a valósághoz. Igyekezz kritikusan gondolkozni: itt az ideje szűrni a valótlan gondolatokat!
Jól végig gondoltad?
Amikor megfogalmazódik benned egy negatív gondolat valamilyen szituáció kapcsán, az általában a kételyek miatt történik. Ezt a legegyszerűbben úgy tudod leküzdeni, ha a szituációt olyan szinten mérlegeled, hogy kész legyél szembenézni a legrosszabb kimenetellel is. S amikor már tisztában vagy vele, nagyobb sikerrel szállsz majd szembe azzal a negatív hanggal is, ami elbátortalanítana mindennapjaidban.
Itt az ideje a váltásnak
Amikor televíziót nézünk, gyakran szoktunk csatornát váltani azokban az esetekben, amikor nem tetszik, amit látunk. Ezt érdemes gondolataiddal kapcsolatban is bevezetned. Amint eszedbe jut egy destruktív gondolat, akkor érdemes lekötnöd magad valamilyen formában. Nézz meg egy vicces videót, vagy pörgesd át az Instagramot – a lényeg, hogy képes legyél elterelni gondolatmeneted. Ne feledd, a negatív gondolatok újrapörgetésével fölöslegesen rombolod a lelkedet.
Változtass a megfogalmazáson
A belső kritikánk megfogalmazása kulcsfontosságú. A saját magunkra irányuló kifejezések, amennyiben túlzottan negatívak, képesek hamar lerombolni világunkat. Érdeme tehát a kritikát is átfogalmaznod, és építővé tenned! Erre a legjobb példa, hogy amennyiben nem megy valami, nem kell azt mondani, hogy „rossz vagyok benne”. Ezt igyekezz átfordítani: mennyivel szebben hangzik, és építőbb, ha azzal reagálod le, hogy még fejlődnöm kell valamiben.
Gondolkodj reálisan a negatív helyett
Gondold végig, hogy az állításaidnak, gondolataidnak mennyi valóságalapja van: fölösleges olyan negatív mondatokat erősítened magadban, melyek csak egyszerűen butaságok, bántóak, és egyáltalán nem kapcsolódnak a valósághoz.
Gondolj végig, hogyan bánsz barátaiddal
Légy saját magad legjobb barátja! Ha a legtöbben végig gondoljuk, hogy hogyan bánunk barátainkkal, hamar rájöhetünk, hogy saját magunkkal szemben sokkal szigorúbb hangnemet tudunk megütni. Miért is? Gondold végig, hogy egy-egy helyzetben mit mondanál barátaidnak, és ne különböztesd meg magadat negatív irányban!
Hasznosnak találtad mostani cikkünket?