+Érdekességek az alvásról
1. Néhányan közülünk fekete-fehérben álmodnak
Manapság a tanulmányok szerint az emberek nagyjából 12%-a álmodik fekete-fehérben. Bár ez meglepőnek tűnhet, a színes televízió bevezetése előtt ez az arány közelebb volt a 75%-hoz.
2. Mi vagyunk az egyetlen emlősök, amelyek képesek késleltetni az alvást
Képesek vagyunk ébren tartani magunkat, amikor a testünk azt jelzi, hogy ideje lenne aludni. Érdekes módon az összes többi emlősnek akkor kell elaludnia, amikor a testük úgy érzi, hogy erre van szükség.
3. A férfiak és a nők alvása eltérő
A National Sleep Foundation szerint a férfiak és a nők cirkadián ritmusa kissé eltér egymástól. A férfiaknak átlagosan hat perccel hosszabb a cirkadián ritmusuk, ami azt jelenti, hogy este kevésbé érzik magukat fáradtnak. A nőknek inkább rövidebb a ciklusuk, ami azt jelenti, hogy hajlamosabbak korábban felébredni.
4. Az alvás erősíti az immunitást
Az influenzaszezonban ajánlott éjszakánként hét-nyolc órát aludni, hogy a szorgalmas immunrendszered csúcsformában maradjon.
5. A lakosság 15%-a alvajáró
A National Sleep Foundation szerint a lakosság 15%-a alvajár, és úgy tűnik, fel lehet ébreszteni valakit, ha alvajárónak találják.
6. Az elalváshoz 10-15 percnek kell eltelnie
Ez az ideális időtartam az elalváshoz. Ha 5 perc alatt vagy annál rövidebb idő alatt alszol el, akkor nagy valószínűséggel alváshiányban szenvedsz.
7. Egy új ágy növelheti az alvás mennyiségét
A The Sleep Council szerint 42 perccel több alvást nyerhetsz, ha a régi ágyadat új ágyra cseréled.
8. Senki sem alszik végig egy éjszakát
Mindannyian többször felébredünk az éjszaka folyamán, többnyire anélkül, hogy észrevennénk, akár a túl meleg vagy hideg, a partner mozgása, a gyerekek vagy a zaj miatt. A The Sleep Council szerint az éjszakai ébredés miatt nem kell aggódni; alvás közben különböző szakaszokon megyünk keresztül, és ezeket rövid ébredésekkel fűszerezzük.
9. A tengerszint feletti magasság befolyásolja az alvást
Amikor magasan vagyunk (kb. 13 200 láb felett), kevesebb az oxigén, ami sokkal nehezebbé teszi az elalvást.
10. A szaglásunk csökken, amikor alszunk
Tanulmányok kimutatták, hogy a zajok felébreszthetnek minket álmunkban, de a szagok nem, ami az egyik oka annak, hogy feltalálták a tűzjelzőt.