Ne a zuhanyrózsa legyen az egyetlen virág a fürdőben! :) Bemutatjuk, hogy miért érdemes növényeket tartanod a fürdőszobában!
A házon belüli növényeknek számos jótékony egészségügyi hatását élvezhetjük, azonban vannak olyan helységek, ahonnan ezek gyakran kimaradnak. Valamiért általában a fürdőszoba a legkevésbé „zöld” része otthonunknak, pedig semmi okunk rá, hogy így elhanyagoljuk. Szerencsére egyre többen érdeklődnek a fürdőszobai növények iránt az interneten is.
De mégis mi előny származik a fürdőszobában tartott növényekből? Első sorban javítják a levegő minőségét, magukba szívják az extra nedvességet és pusztítják a baktériumokat. Ha azonban sikerül őket ízlésesen elhelyezni, akkor akár igazi gyógyfürdőben is érezhetjük magunkat, valahányszor a fürdőbe lépünk.
A beltéri növények pozitív hatásait biztosan sokan ismerik – a levegő frissen tartása és a méreganyagok kiszűrése mellett javítják a hangulatot és serkentik kreativitást is. A legtöbben mégis elhanyagolják a fürdőszobáikat – vajon miért?
Az egyik ok talán az lehet, hogy viszonylag ritkán tartózkodnak otthonuk ezen helységében a többi szobához képest, habár a fentebb említett okok miatt még így is megérné néhány növénnyel kidíszíteni a fürdőt.
A másik ok pedig hogy az emberek tartanak attól, hogy a különböző növények mennyire lennének képesek eltűrni a fürdőszobában uralkodó gyakran trópusi körülményeket (magas páratartalom és hőmérséklet). A hangsúly itt a „trópusin” van – az olyan növények, mint például az orchideák egyszerűen imádják az ilyen párás helyeket!
Még mielőtt tervezgetni kezdenénk saját gyógyfürdőnket, vegyük figyelembe, hogy fürdőszobánkba mennyi természetes napfény szűrődik be. A kevésbé világos fürdőkbe például a bambuszok, aloe verák, szívlevelű filodendronok, orchideák, zöldikék vagy szopbapáfrányok (Nephrolepis exaltata) passzolnak.
A nap közben világosabb fürdőkben jól megvannak a szakállbroméliák, gardeniák, azáleák vagy a tűlevelű aszparáguszok.
Ha felmértük a terepet, már csak azt kell eldönteni, hogy hová és milyen tartóban szeretnénk telepíteni választott virágjainkat. Cserepek a kád mellett? Esetleg a plafonról vagy más felfüggesztésről lelógó kosarak? Ott vannak még a fürdőszobaszekrények kihasználatlan tetőrészei, és az ablakpárkányok is, ahol a legtöbb fényt kaphatják az igényesebb növények.
Ha megfelelő növényeket választunk fürdőszobánk adottságaihoz és ízlésesen is helyezzük el azokat, azzal nem csak a helység hangulatát fokozhatjuk, de egészségesebbé és tisztábbá is tehetjük azt!