A penész rendkívül bosszantó lehet egy-egy lakásban; arról nem is beszélve, hogy gyakori problémának számít. Még most kell elejét venni az őszi penészedésnek – mutatjuk, hogyan!
A belterek penészedésének számos oka lehet. Kialakulhat akár rossz szellőzés, akár magas páratartalmú levegő miatt is, hogy csak néhányat említsünk. Bármiből adódóan is jelenik meg, azt tudnunk kell, hogy ez nem csupán esztétikai problémaként lép fel, hanem magára az otthonunkra, valamint egészségünkre is negatív hatással lehet – allergia alakulhat ki miatta, légúti betegségek is jelentkezhetnek, de akár komolyabb mérgezést is előidézhet.
Itt az ideje már most elgondolkozni, hogyan lehetséges megfékezni a penészedést, így elkerülve a vészjósló foltokat a falakon.
Mindenekelőtt azt kell mérlegelni, hogy előzetesen penészes volt-e már a falfelület, vagy sem.
Abban az esetben, ha nem volt penészes még előtte a fal
Amennyiben nem volt előzőleg még penészes egy bizonyos falfelület, akkor egy-egy megelőző munkálatot tanácsos elvégezni.
Ezek közé tartozik a szigetelés, ugyanis a szigetelt fal kevésbé hajlamos a penészedésre, de nem érdemes megfeledkezni a csőrendszer javításáról sem, amennyiben az már régi, esetleg nem a megfelelő módon működik. Ennek oka, hogy ha egy csap már csöpög, akkor engedni fogja a vizet, ez pedig állandó párát eredményez a helyiségben. Akkor, ha egy fal csak foltokban nedves, legyen szó kisebb vagy nagyobb területről, azt általában csőprobléma okozza.
A csőrepedés megszüntetése ugyanakkor nem csak a penészedés megelőzésében segíthet, hanem általa elkerülhető lesz majd egy későbbi törés, ami már egy nagyobb anyagi kárnak számít.
Mire érdemes még odafigyelni?
Az is fontos, hogy a lakásban megbizonyosodj a nyílászárók állapotáról. Amennyiben ablakcserében gondolkozol, akkor érdemesebb a műanyag verzió helyett egy fakereteset választanod. Ez ugyanis hosszú távon kifizetődőbb lesz, legalábbis a penészedés kapcsán, hiszen a műanyag alternatíva rendkívül erősen zár, minimális szellőzést sem biztosít a lakásnak.