A jó idő beköszöntével újra középpontba kerülnek a kerti bútorok, ezek minden féle változatai és kiegészítői. Nagy slágernek számítnak manapság a rattan, de főképp a polyrattan kerti bútorok. Vegyük górcső alá ezen ülőalkalmatosságokat, hogy mindenki meg tudja találni az igényeinek leginkább megfelelőt.
A választék grandiózus, azonban a látszatra hasonló termékek között óriási minőségi különbségek is fellelhetőek. A polyrattan bútorok a ’90-es évek elején kezdtek elterjedni és elsősorban kültéren használhatóak.
Kedvelté váltak köszönhetően forma és színválasztékuknak, exkluzív megjelenésüknek. Nagyon nagy előnyük, hogy a természetes anyagokból készült bútorokkal szemben jóval hosszabb élettartamúak. Általában műanyag szálakból fonják össze őket, így a mai technológia és a kézművesség csodáival keletkeznek a tökéletes kombinációk.
További előnyük közé tartozik, hogy nagyon strapa és időjárás álló bútorok, kevés gondozást igényelnek. Természetesen élettartamuk nagymértékben függ a gyártás során felhasznált alapanyagok minőségétől. Mint ahogy az köztudott és általános tényként ismeretes ez esetben is elmondható, hogy a gyengébb minőségű, tömeggyártásban készült bútorok jóval korábban, néhány röpke év alatt is tönkremehetnek. Ezek ellentétjei, azaz az igényes gyártók termékei, amelyek lehet, hogy ránézésre, külalakra, formára hasonlóak ugyan, de minőségi alapanyagokból és magas szintű, első osztályú gyártási technológiával készülnek, így akár 10-15 évig is használhatóak, nyúzhatóak.
Hol látható a különbség?
Laikus szemmel vásárláskor a termékek egyes fontos minőségi jellemzői ránézésre nehezen felismerhetőek. A minőséget elsősorban a vázszerkezet, annak anyaga, az illesztések kidolgozása, a fonatok precíz és pontos összefonódása, struktúrája adja. Mivel a bútor elhelyezése erkélyeken, teraszokon, azaz kültéren történik, ahol kivédhetetlen, hogy ne érje csapadék és napfény, ezért fontos a vízlepergető hatás és az UV állóság. A felhasznált anyag minősége, vastagsága a különböző gyártóknál eltérő lehet, ez pedig a tartósság fokmérője. Mindenképp érdemes tehát tudakozódni az alapanyagokon kívül a szerkezeti megoldásokról és a fonatminőségről is.
Informálódjunk, hogy vállal e a gyártó vagy a forgalmazó a szervízelést, esetleg szálcserét. Amennyiben igen, bíznak termékükben ezért nagyobb biztonsággal vásárolhatunk mi is. Mindenképp kérdezzünk rá, hogy a fonat anyagában színezett –e avagy festett. Az utóbbi hamarabb fakulhat, kophat ki, főleg ha sötétebb – fekete, barna –színekről beszélünk. Kérdezzünk rá az UV tartósságra is, hiszen egy idővel megfakult szál mellé nem mutatna jól egy esetleges javítás során egy új fonat szál – hisz színbéli különbségek alakulhatnak ki, ami esztétikai szempontból nem igazán előnyös.
Forma és dizájn
A könnyen kezelhető anyagnak és a gyártási technológiának köszönhetően, szinte minden forma és akár egyéni ízlés is kielégíthetővé válik. Rendkívül változatos küllem és méretválasztékú jelenleg a kínálat. Ugyanúgy közkedveltek a szögletesebb formák, mint az íves változatok. A precíz formatervezésnek és kialakításnak köszönhetően minden kényelmi funkciót betöltenek, legyen szó kanapéról, fotelról, ülőgarnitúráról vagy pihenőágyról. A polyrattan bútorok elengedhetetlen kiegészítője a párnázat – azaz a bútorszövet és a betét. Vigyázzunk, mert ezek között is óriási minőségi eltérések tapasztalhatóak. Találkozhatunk egyszerű, szimpla habszivacs betétes és műszálas vászonbevonatos, ill. vízlepergető szövethuzatos változattal is. A minőségi eltéréseket tapintással rögtön érzékelhetjük.
Nyilván ez is döntés kérdése ki melyik mellett teszi le a voksát, mindenképp érdemes szem előtt tartani, hogy a kinti körülményekhez a legjobban a vízlepergetős kialakításúak a legjobbak, hisz ezekről lefolyik a csapadék, nem kell órákig szárítgatni és elkerülhető a penészedés veszélye is. Fontos a tisztán tartás is, előnyösek a levehető párna és ülőhuzatok, mert ezek egyetlen kézmozdulattal levehetőek, és mosógépben moshatóak.
Összességében a polyrattan bútorok tehát amellett, hogy formailag egyediek, elegánsak és rendkívül praktikusak nem kell őket időként kezelni, mint a fából vagy más természetes anyagból készült társaikat, UV és időjárás állóak, érzéketlenek a hőingadozásokra, strapabíró darabok.
Válasszunk stílusunkhoz megfelelőt! Amennyiben olyan teraszunk van, amely esetlegesen közvetlen kapcsolatba léphet a nappalinkkal, étkezőnkkel (üveg tolóajtó segítségével egy összefüggő teret alkothatnak) mindenképp válasszunk színben-stílusban összeillő darabokat. Lényegében összekapcsoljuk így a két teret, ezáltal olyan hatást érhetünk el, mintha nem mi nyitottunk volna a természet felé, hanem az költözött volna be otthonunkba.
Bodnár M. Rita
Lakberendező/Enteriőr tervező