Egy kis bundáskenyér reggelire? Egy óra múlva joghurt müzlivel? Miért ne ehetnél fél órára rá egy túrórudit? Már dugig vagy, de alig múlt 9 óra?
#maradjotthon és figyelj az egészségedre
Észrevetted magadon, hogy a korábbi napi 3 étkezés teljesen elcsúszott, és az egész napod inkább nassolással telik? Hidd el, nem vagy ezzel egyedül! A legtöbben otthon maradtunk, megváltozott a napirendünk, lett egy rahedli szabadidőnk, viszont ezzel együtt szűkültek a lehetőségeink is, így viszonylag sokat unatkozunk. Mit csinálunk, ha unatkozunk? Eszünk egy kicsit. Aztán még egy kicsit. Aztán sütünk-főzünk valami finomat, hogy elüssük az időt, és kiéljük valamibe az alkotási kényszerünket, de aztán abból is eszünk egy kicsit. Vagy sokat, ez attól függ.
Már nem kell korán kelnünk, miért ne néznénk éjszakába nyúlóan a kedvenc sorozatunkat? Jó-jó, de a kedvenc sorozathoz rágcsálnivaló is dukál, szóval miért ne ennénk egy kis csokis kekszet este 11 órakor? Aztán lesz legalább délelőtt 11 óra, mire kikászálódunk az ágyból, vagyis egyből kimarad egy étkezés, a reggeli. Legalábbis ami az idejét jelenti, mert előfordulhat, hogy az ebédet most egy kis csokis müzli váltja fel egy csomó vaníliás tejjel, aztán megint tolódik a táplálkozásunk a nap során, és az egész egy ördögi körben folytatódik azzal a különbséggel, hogy következő éjszaka valami sósat fogsz kívánni az édes nasi helyett.
Ha máris ebben a helyzetben vagy
Ha a fenti sorokban magadra ismertél, talán már azon is elgondolkoztál, hogy ez így nincs rendjén. Persze hosszú távon nem is lehet így élni. Már néhány hete, hónapja a legtöbben otthon vagyunk, nincsen azzal semmi baj, ha egy picit átadtuk magunkat az élvezeteknek ebben a nehéz helyzetben, és az egészséges életmód és táplálkozás egy kicsit háttérbe szorult. Az azonban sokkal nagyobb gond, ha ezt az életvitelt huzamosabb ideig folytatjuk.
Mi ehelyett inkább arra bíztatunk, hogy egyél jókat, finomakat és egészségeseket. Ne mondj le egy kis chipsről, ha megkívánod, de ne is helyettesíts vele egy étkezést! A hosszan tartó rendszertelen, egészségtelen táplálkozás következményei bizony nem kellemesek! Lássuk, mire lehet számítani!
Kiteszed magad a megbetegedéseknek
Sajnos igaz, pedig napjainkban ezt nagyon nem szeretnénk, igaz? A rendszertelen, össze-vissza evés hatással van a belsó óránkra, az ún. cirkadián ritmusra. Ehhez sok-sok tényező igazodik a szervezetünkben, ami szervesen kapcsolódik a táplálkozásunkhoz is, ilyen például az, hogy mikor éhezünk meg, vagy hogy mikor emésztjük a különféle bevitt tápanyagokat. Ha úgy tetszik, a szervezetünk összezavarodik. Hallottál már arról, hogy a különféle, több műszakban dolgozók esetében nagyobb az esélye a szív- és érrendszeri megbetegedéseknek és az anyagcserezavaroknak? Nos, ez is éppen ennek köszönhető!
Plusz kilókra is jócskán számíthatsz
És nem csak a bevitt magas kalóriájú és szénhidráttartalmú ételek miatt. A szervezeted összezavarásával és a nem megfelelő anyagcserével borítékolhatod a hízást. A szervezeted nem tudja majd, hogy raktározzon, vagy indítsa be az anyagcserét. Ehhez persze hozzájárul a kisebb aktivitás, a kevesebb mozgás és az állandó fekvés.
Romlik a közérzeted
Ha a szervezeted nem működik megfelelően, ha lassul az anyagcseréd, az bizony az általános közérzetedet is nagy mértékben befolyásolja. Hiányzik az neked, hogy ebben az egyébként is nagyon bizonytalan helyzetben még rosszabbul érezd magad? Biztosan nem!
Romlik a bőröd, hajad, körmöd állapota
A nem elegendő tápanyag- és vitaminbevitelnek köszönhetően erre is számíthatsz. A chips, a keksz és a fagyi nem tartoznak a legegészségesebb ételek közé, és ezesetben nem csak arra gondolunk, hogy könnyedén meghízhatsz tőlük. A tartósítószeres, feldolgozott élelmiszerektől nem várhatod, hogy szervezeted megteljen aminosavakkal, vitaminokkal és tápanyagokkal.