Ha találsz egy egyedi múltbéli kincset a bolhapiacon vagy az antik kereskedésben, itt az ideje, hogy új arculatot adj az otthonodnak és kialakítsd a shabby chic lakberendezési stílust.
Kopottan sikkes lakberendezési stílus
A shabby chic jelentése egyébként „kopottan sikkes, stílusos”. Az 1980-as évek végén Rachel Ashwell alakította ki ezt az irányzatot, amely azóta világszerte jelentős elismerést vívott ki a lakberendezésben. Ha nem ismered még a shabby chic stílust vagy csak valami alapötlet után kutatsz, domináns színeket vagy bútorokat keresel, fedezd fel, hogy mi tette méltán népszerűvé ezt az irányzatot.
Habár mindannyian találkoztunk már „shabby”, azaz kopott tárgyakkal, Rachel Ashwell volt az, akinek ez a fantasztikus stílus ötlete támadt, amely idővel egy nélkülözhetetlen stílusává vált a lakberendezésnek, mégpedig egy nagyon elegáns irányzatává.
Újjávarázsolt lakberendezési stílus
A bolhapiacok igazi aranybányákká válnak azok számára, akik valami régi, de stílusos és szép dolgot keresnek. Ezeket a tárgyakat újjávarázsolni leginkább a shabby chic segítségével lehet.
Kényelmes, hangulatos, régi és új, fényes, lágy, pasztell, csipke, rózsák és a nőiesség a legjobb szavak, amelyek leírják a shabby chic stílust. A shabby chic eredetileg a britt vidéki, nagy házak régi de nagyon intim hangulatát idézik, amelyben minden tárgyhoz valamilyen emlék kötődik, ezért tisztelik azok megviselt, kopottas megjelenését. Ezt kombinálja ez a stílus a francia rafinériával, melegséget, kényelmet adva a britt eleganciához.
Bútordarabok a shabby chic lakberendezési stílusban
Ha a shabby chic stílust választod, vonzódnod kell az elmúlt idők, használt bútordarabjaihoz, amelyeket meg is kell találnod. Ha valamire szüksége van egy shabby chic kedvelőnek, az a kreativitása. Ha megtaláltad azt a ritkaságot, amit kerestél, még hozzá kell adnod a saját kreativitásodat is néhány szabály és alapelv betartásával, hogy az illeszkedjen ebbe a stílusba.
A bútor helyreállítása, átalakítása az első lépés ahhoz, hogy a megfelelő régies, rusztikus stílust megkapd. Nem kell rengeteg ilyen tárgyat felhalmoznod ahhoz, hogy ez a stílusirány létrejöjjön az otthonodban. Használhatsz akár olyan egymástól teljesen különböző elemeket is, amelyeknek látszólag semmi közük nincs egymáshoz.
Kicsi, elegáns, rafinált művészi kreációkból áll ez a stílus. Néha nehéz megtalálni a megfelelő darabot, de egy használt bútordarab még sikkesebbé tehető egy kis antikolt festéssel, néhány repedéssel vagy egyéb diszkrét múltbeli jelekkel. Az ehhez a stílushoz illeszkedő bútordarabok sohasem újak, hanem újrahasználtak, átalakítottak, felújítottak. Nagyon jó döntés régi tükröket, kézzel készült székeket, komódokat, ottománokat, ütött-kopott asztalt használni.
Színek és minták a shabby chic lakberendezési stílusban
Ami a színeket illeti, a fal szín kiválasztásánál a legjobb döntés a fehér, de megengedett némi nagyon halvány, romantikus árnyalat is, mint a nagyon halvány bézs, egy leheletnyi pasztell rózsaszín, vagy égkék. Némi virágminta azonban megengedett, sőt egy lényeges elem is lehet. Fehér falra festhetünk rózsaszín virágokat, de használhatunk virágos tapétát is, amely a régies stílus hangulatát keltheti.
Ami a dekor anyagokat fajtákat illeti, minden megengedett a pamuttól a lenge tüllig. A bútorok nagyok masszívak és könnyű, színes dekor anyagokkal vannak díszítve. A legjobb kiegészítők a dekoratív párnák különböző méretben és szép színes mintákkal.
A shabby chic alapszabálya azonban, hogy pasztellszíneket használjunk. A variációk lehetősége azonban végtelen. Ezért aztán egyáltalán nem meglepő, ha a stílus kialakítása érdekében kombináljuk a pöttyöst és a csíkost, a virágmintásat és a geometrikus formákat. Itt minden megengedett.
A shabby chic nem bonyolult egyáltalán. Válassz retro gyertyatartókat, régi festményeket, és ne felejts el virágot rakni a vázába. Használj ágytakarót, székhuzatot, kárpitozott kanapét. Figyelj oda, hogy a régi és az új dolgoknak egy végtelenül romantikus, ügyes keverékét hozd létre. Ez a shabby chic.