A szemét, ha jó kezekbe kerül, egyáltalán nem szemét többé. Jane Perkins angol művész pedig nagyon is jól tudja, hogyan használja a kidobásra ítélt apróságokat – kezdve a gomboktól, a drótokon át a gyöngyökig, de alkotásaiban többször is előfordulnak törött kagylók, papírfecnik is.
Albert Einstein méltán híres portréja az első, amelyet szeretnék bemutatni nektek. Az angol művész ezt a képet is, mint oly sok mást, tökéletesen lemásolta – de nem ám akárhogy! Gombokat, fonalakat, apró játékokat használt fel a kópia létrehozásakor, és az eredmény valami elképesztő lett. Igazán kreatív, csodás alkotások születnek így szemétből, talált tárgyakból, amelyek mind a nő keze munkáját dicsérik.
A kreatív hölgyemény még egy olyan hihetetlen nagy alkotástól sem riad vissza, mint a Mona Lisa! Ha jobban megnézitek a képet, ebben aztán minden van: a tésztaszűrőn át a dobókockáig, a sok apróságot művészien elhelyezve pedig Leonardo da Vinci művének tökéletes mását kapjuk vissza – persze a lehetőségekhez mérten.
Ezzel a képpel is bizonyára mindannyian találkoztatok már. Az Afgán lány fotójának pontos mása ez, amelyet eredetileg Steve McCurry kapta lencsevégre. Nem tudom eldönteni, hogy a nő haja miből készül pontosan, de az biztos, hogy nagyon szépen átadja az eredeti kép vonásait. Perkins korábban egyébként textillel dolgozott, és csak kései művészetében tért át erre a különleges technikára. Szerintem nagyon érdekes a képeken egy kicsit jobban elidőzni, és felfedezni az apróságokat: néhol műanyag állatkák. és feliratos dolgok is fellelhetőek a műalkotások másain.
Nem csak és kizárólag híres portrékra specializálódott az angol művész, de ahogy a fenti képen láthatjátok, a Télapót is megformázta. Szerintem lenyűgöző az, hogy mennyire textúrásnak néznek ki az „anyagok”, a nagy fehér szakállú szakálla is nagyon látványosra sikerült…
Kíváncsi vagyok, vajon mennyi ilyen apróság van otthon Perkinsnél, hány dobozba fér bele ennyi kacat?
Vincent van Gogh festő méltán híres fotóját, és persze ezzel együtt egyik központi tematikáját is kipróbálta Perkins. A napraforgóknál találtam eddig a legkülönlegesebb darabokat: tele van zsiráfokkal, elefántokkal és dínókkal. Fellelhető még egy-két csipesz is, na meg persze az elmaradhatatlan gombok és legók is.
És végül de nem utolsó sorban, bemutatom nektek Marilyn Monroe leghíresebb portréját is: gyöngyökből és gombokból, na meg egy-két játékból, és banánból. Hihetetlen kreatív az anyaghasználata, és talán ezen a képen látszik leginkább, hogy mekkorák valójában az alkotások. Nem lehetett egyszerű ennyire aprólékosan kidolgozni a nő arcát, de a végeredményben itt sem kell csalódnunk.