A mosogató, munkalapok és WC gyakran a legtöbb figyelmet kapják a takarítás napján. De ha olyan elhanyagolt tárgyakról van szó, amelyek alkalmankénti takarítást igényelhetnek, a kukák nagyon könnyen a lista élére kerülhetnek. Ha elmulasztod az otthoni kukák tisztítását az baktériumok és kórokozók elterjedéséhez vezethet (különösen, ha a romlott ételt is kidobtál), kellemetlen szagok hatolhatnak át otthonodban a kinti kukák esetében pedig vadállatok is megkörnyékezhetik az otthonodat a szagok miatt. A jó hír az, hogy egy kukát viszonylag könnyű tisztítani és karbantartani, és nem kell olyan gyakran takarítani, mint gondolnád.
Hogyan tisztítsunk meg egy szemetest?
A legtöbb szemetes esetében a tisztítási folyamat meglehetősen egyszerű. Az egyik alapvető előzetes lépés, hogy megbizonyosodj arról, hogy minden szemetet kiürítettél. Ügyelj arra, hogy vedd ki a zacskót, és szedd ki a törmeléket. Ne felejtsd el ellenőrizni a fedél belsejét, hátha ragadt rá valami, mielőtt továbbmennél.
1. lépés: Öblítsd ki a kukát
Ha ez egy kellemes és meleg nap, és van egy locsolód kint, vidd ki a szemetest, és alaposan öblítsd ki. A beltéri alternatíva az, hogy a kádba vagy zuhanyzóba helyezed, és zuhanyfejjel átöblíted. Ha könnyebb, fektesd a dobozt az oldalára, hogy minden szögben jól át tud mosni.
2. lépés: Permetezz majd áztasd be a szemetest
Ezután áztasd be a szemetest egy hatékony tisztítóoldattal. Fertőtlenítőszerrel vagy univerzális tisztítószerrel fújd be a doboz belsejét és külsejét is. Az extra büdös szemeteshez egy kis szódabikarbónát is adhatunk hozzá. A szódabikarbóna jó szagtalanító; csak körülbelül fél csészére lesz szükséged. Hagyd állni az oldatot öt-tíz percig.
3. lépés: A szemetes átdörzsölése
Ehhez a részhez érdemes feltűrni az ingujjaidat. Szivaccsal, puha ruhával vagy hosszú nyelű sörtéjű kefével (a szemetes méretétől függően) dörzsöld át a szemetes belsejét, hogy eltávolítsd a szennyeződéseket. A súroló és a tisztítószer kombinációja hatékony kettősként működik, hogy a szemetes kukád tiszta és csillogó legyen.
4. lépés: Öblítsd le újra és szárítsd meg a kukádat
Ha a tisztítóoldat és a szódabikarbóna elvégezte a dolgát, ideje újra kiöblíteni a szemetest. A locsoló vagy a zuhanyfej segítségével permetezd be a szemetes kuka belsejét és külsejét anélkül, hogy megfeledkeznél a fedőről.
Ezután hagyd a dobozt levegőn megszáradni. Ha gyorsan kell használni, használj papírtörlőt vagy törölközőt, és töröld le teljesen. Csak győződj meg róla, hogy teljesen megszáradt, mielőtt új zacskót raknál bele, hogy elkerüld a nedvesség beszorulását, ami penészedést okozhat.
Bónusz lépésként helyezz néhány új szemeteszsákot a konténer aljára, így gyorsan és könnyedén kicserélheted őket a tisztítások között
Hogyan lehet megszabadulni a szemetesben lévő szagoktól?
A szagok eltávolításának legjobb módja a szemetesek rendszeres tisztán tartása. Elég egyszerűnek hangzik, de ha ez jelenleg nem része a szokásos rutinodnak, könnyen elfelejtheted. Szokássá teheted, ha olyan takarítási rutint találsz ki, amelynek része a szemetes kitakarítása is.
A szódabikarbóna jól jöhet egy szemetes szagtalanítására is a takarítások között. Ha tisztítás nélkül kell eltüntetnie ezt a szagot, szórhatsz egy kis szódabikarbónát a doboz aljába, hogy elnyelje a megmaradt szagokat. Amikor készen állsz a szemetes kimosására, adj hozzá egy csepp mosogatószert, és mosd le a zuhanyzóban vagy szabadban egy tömlővel.