Amennyiben szeretnéd Te is feldobni udvarodat, érdemes egy sziklakertet telepítened bele – mostani cikkemben elárulom, hogyan tudod azt elkészíteni egyszerűen!
Kertünk egyik legdekoratívabb, legintenzívebb és egyben legtöbb gondoskodó munkát igénylő része a sziklakert. A sziklakertek szépségét az élő és az élettelen - a kő és a növények váltakozása, az évszakról - évszakra megújuló növényi kompozíciók természetes szépsége adja. Tekintsünk át néhány hasznos tanácsot a sziklakert tervezésével és a betelepítésével kapcsolatban. Ezeket figyelembe véve egy gyönyörű sziklakerttel ékesíthetjük a kertünket elkerülve az általános hibákat.
Hová tervezzünk a sziklakertet?
Erre a kérdésre nem egyszerű választ adni, hiszen minden kert más és más. Mégis, van néhány alapelv, amelyet célszerű szem előtt tartani.
A sziklakertet nyílt, napos helyre építsük, távol nagyobb fáktól és cserjéktől, melyek egyrészt lehulló lombjukkal, másrészt a róluk lecsepegő vízzel okozhatnak gondokat. Kivételt képez az az eset, amikor kifejezetten árnyékkedvelő, árnyas szurdokokból származó növényeket szeretnénk tartani.
Lehetőleg kerüljük az erősen szeles, huzatos helyeket. Az átlagosan szeles nyitott helyek természetesen nem okoznak gondot, viszont például két közeli épület között kialakuló szélcsatorna a kényesebb, magasabb páratartalmat igénylő növények nevelését nagyon megnehezítheti.
Sík terület esetében kerüljük el a belvizes, magas talajvizű területeket a kertben, a sziklakerti növények gyökérzete a pangó vízre különösen érzékeny. Amennyiben nincs más megoldás, drénezéssel - vastagabb kavics, vagy murvaréteg, téglatörmelék stb. - gondoskodjunk a sziklakert területének megfelelő vízelvezetéséről.
A lejtős területek általában tökéletesen megfelelnek egy sziklakert számára, különösen, ha déli fekvésű lejtőnk van. Ilyen helyen csak arra kell ügyelni, hogy a lejtők alja gyakran fagyzugként viselkedik, ahol a lejtőn lefolyó hideg levegő megreked.